Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rádioaktivita severské krajiny Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
1. júla 2020 Jadrová energia od Energia.skSITA

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu stále nevie, čo spôsobilo zvýšenú rádioaktivitu na severe Európy

Fínske, nórske a švédske monitorovacie stanice zaznamenali minulý týždeň malé množstvá rádioaktívnych izotopov v častiach Fínska, južnej Škandinávie a Arktídy.

Generálny riaditeľ MAAE Rafael Grossi v pondelok informoval, že „hladiny nahlásené MAAE sú veľmi nízke a nepredstavujú riziko pre ľudské zdravie a životné prostredie“.

Agentúra so sídlom vo Viedni v sobotu kontaktovala európske krajiny so žiadosťou o informácie. Do pondelňajšieho popoludnia 29 dobrovoľne nahlásilo, že sa na ich území nestalo nič, čo by mohlo zvýšiť koncentrácie izotopov v ovzduší. Podobné zistenia uviedlo aj niekoľko mimoeurópskych krajín. Rusko sa MAAE do pondelka neozvalo.

„Očakávam, že nám ďalšie členské štáty poskytnú relevantné informácie a dáta a my budeme môcť ďalej informovať verejnosť,“ uviedol Grossi.

Holandský Národný inštitút pre verejné zdravie a životné prostredie v piatok informoval, že izotopy môžu pochádzať zo zdroja v Rusku a „môžu naznačovať poškodenie palivového článku v jadrovej elektrárni“. Podľa ruského štátneho prevádzkovateľa jadrových elektrární však ani jedna z dvojice jadrových elektrární na severozápade Ruska nehlásila problémy.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.