Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrická energia elektrina vedenie
Foto: ilustračné, GettyImages
30. októbra 2020 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Medzi najsilnejšími hráčmi v slovenskej energetike sa veľa nezmenilo

V prvej desiatke najsilnejších energetikov na Slovensku podľa dosiahnutých tržieb môžeme nájsť také mená ako Daniel Křetinský, E.ON, RWE, M&G Plc, Veolia, ČEZ, Martin Ondko, LE Trading, Jozef Brhel a Zoltán Harsányi.

Ako vyplýva z údajov zverejnených internetovým portálom finstat.sk, v minulom roku dosiahli najväčšie tržby (vrátane predaja dlhodobého majetku a cenných papierov) spoločnosti, v ktorých má vplyv český podnikateľ Daniel Křetinský.

Zhruba dvadsiatka firiem, v ktorých má podiel aj spomínaný známy český podnikateľ, dosiahli tržby v objeme viac ako päť miliárd eur. Na druhom mieste skončila nemecká spoločnosť E.ON, ktorej sedem spoločností, v ktorých má podiely, dosiahli tržby 1,6 miliardy eur.

Prvú trojku uzatvára tiež nemecká firma RWE s celkovými tržbami 1,1 miliardy eur. Na dosiahnutí týchto tržieb sa podieľalo deväť spoločností.

Päťka najlepších

Štvrtý najsilnejší podľa dosiahnutých tržieb bol vlani britský investičný fond M&G Plc. Podiely má v deviatich spoločnostiach, ktoré zaevidovali vlani tržby v objeme takmer 402 miliónov eur. Medzi najznámejšie firmy, v ktorých má britský fond podiel patrí spoločnosť Elgas či GGE.

Prvú päťku s tržbami na úrovni zhruba 293 miliónov eur uzatvára francúzska spoločnosť Veolia, ktorá na Slovensku pôsobí najmä v oblasti teplárenstva.

Česká energetická skupina ČEZ so svojimi štyrmi spoločnosťami (ČEZ Slovensko, Spravbytkomfort Prešov, ČEZ Servis a ČEZ Distribučné sústavy) dosiahla tržby 281 miliónov eur.

Spoločnosti Magna Energia a Magna Teplo, ktoré ovláda podnikateľ Martin Ondko, skončili vlaňajšok s tržbami vo výške 276 miliónov eur. Spoločnosť LE Trading, ktorú manažujú srbský manažér Svetislav Bulatovič a taliansky Matteo Ballarin, ukončila vlaňajšok s tržbami 233 miliónov eur.

Desiatka

Prvú desiatku uzatvárajú firmy s vplyvom a majetkovým prepojením na známeho slovenského podnikateľa Jozefa Brhela, keď tržby spolu dosiahli necelých 200 miliónov eur a spoločnosti prepojené na Zoltána Harsányiho s tržbami takmer 160 miliónov eur.

Podľa dostupných informácií, do portfólia podnikateľa Brhela patrí šesť energetických firiem pôsobiacich na Slovensku (Powen, Alter, ENE-TEP, PRS, NS – Slovakia, Servistech) a podnikateľa Harsányiho päť spoločností (VUJE, Elcon, Technos, Aiten, Joma Slovakia).

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.