Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NR SR: Rokovanie 78. schôdze
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Minister hospodárstva SR Karel Hirman Foto: SITA/Diana Černáková
16. januára 2023 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Malým podnikateľom prídu nové zálohové platby, vláda schválila kompenzácie pre dodávateľov

Odberatelia, ktorých ročná spotreba nepresahuje 30 megawatthodín v elektrine a 100 megawatthodín v plyne a ceny im určuje regulačný úrad, dostanú od svojich dodávateľov nové zálohové platby.

Tie už budú obsahovať maximálne ceny za silovú elektrinu na úrovni 199 eur za megawatthodinu a za plyn vo výške 99 eur za megawatthodinu. Vládny kabinet schválil na pondelkovom rokovaní kompenzácie pre dodávateľov energií, ktoré im bude štát v plnej výške nad zastropovanými cenami vyplácať počas celého roka.

Extrémne vysoké ceny

Podnikateľom, ktorým prišli zálohové faktúry s extrémne vysokými cenami budú vystavené nové zálohové faktúry,“ povedal po rokovaní vlády predseda vlády Eduard Heger.

Extrémne vysoké zálohové faktúry dostalo podľa ministra hospodárstva Karla Hirmana len zlomok malých podnikateľov. „Mnohí dodávatelia práve na základe žiadosti ministerstva vystavenie zálohových platieb pozastavili. Tak to napríklad urobili veľkí dodávatelia ako SPP či ZSE Energia,“ dodal Hirman.

Neregulované podniky

Pre neregulované podniky bude podľa ministra pokračovať schéma pomoci, ktorú ministerstvo realizovalo v decembri. „Výzva bude spustená v nasledujúcich dňoch,“ zdôraznil Hirman.

Štát týmto podnikom preplatí 80 % nákladov nad zastropovanými cenami, teda pri elektrine nad 199 eur za megawatthodinu a pri plyne za 99 eur za megawatthodinu.

Prostriedky vyčlenené na prvý kvartál sú v tejto schéme pomoci navýšené na dvojnásobok. To znamená, že jeden subjekt môže získať mesačne maximálne 200 tisíc eur. Do konca marca teda 600 tisíc eur.

Akceptujú rozhodnutie vlády

Ako uviedla predsedníčka Združenia dodávateľov energií Jana Ambrošová, dodávatelia energií akceptujú rozhodnutie vlády a súhlasia s kompenzáciami zo strany štátu.

Ako dodala, dodávatelia energií odberateľom, ktorí už stihli zaplatiť nové navýšené zálohové faktúry, vrátia peniaze a vystavia nové zálohové faktúry. „Prídu opravené zálohové faktúry,“ povedala Ambrošová.

Žiadna finančná katastrofa sa nekoná a nebude sa konať. Dnešné nariadenie vlády rieši túto situáciu a stanovuje cenové podmienky pre malé podniky tak, aby mohli malí podnikatelia fungovať bez cenových šokov,“ konštatoval Hirman.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.