Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro peniaze pomoc dotácia GettyImages
Foto: ilustračné, GettyImages
13. novembra 2020 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Letné cenové uvoľnenie cien elektriny prinieslo rast na “pandemické“ maximá

Ceny budúcoročnej elektriny na veľkoobchodnom trhu u nás sa v týchto dňoch obchodujú okolo ceny 43 eur za megawatthodinu. V tomto a najbližšom období budú na ceny pôsobiť hlavne obavy zo spomaľovania ekonomík s nasadzovaním obmedzení proti šíreniu koronavírusu,“ povedal Rosinec.

Kľúčový vplyv na ceny energetického komoditného mixu na začiatku septembra malo podľa Rosinca zvýšenie podielu emisných povoleniek (EUA) v aukciách na burze EEX po letnom znižovaní týchto množstiev. „Je to každoročný štandard počas dovolenkovej sezóny,“ vysvetlil Rosinec.

Cena povolenky pre kontrakt Dec20 v uvedenom období krátkodobo presiahla 30-eurovú cenovú úroveň. Dôvodom boli tiež nové rokovania o navyšovaní klimatických cieľov. Z pôvodne navrhovaného 55 % zníženia podielu oxidu uhličitého z roku 1990 voči roku 2030 sa začalo na úrovni EÚ zvažovať navýšenie až na 60 %.

Klesajúci trend

Ďalším faktorom ovplyvňujúcim energetické trhy bol hurikán v Mexickom zálive, ktorý ovplyvňoval ceny ropy. Tie boli podľa Rosinca zároveň aj jedným zo spúšťačov klesajúceho jesenného trendu. Cena ropy Brent prvý septembrový týždeň klesla z úrovne okolo 46 amerických dolárov na úroveň 40 dolárov.

Zaujímavosťou tohto obdobia po začatí klesania ceny ropy boli naopak rastúce ceny uhlia a pokračujúce silné ceny EUA,“ dodal Rosinec.

Ceny plynu

Ceny plynu sledovali ropu a s pomerne teplým počasím, nízkymi spotovými cenami a tiež pre vysoký podiel obnoviteľných zdrojov energií, hlavne vetra v Nemecku, klesali.

Plynové zásobníky v Európe sa začali čerpať z nižších úrovní naplnenia ako to bolo v minulom roku. V tomto roku sa ich naplnenie lámalo pri hodnotách 95 %, pričom v minulom roku to bolo takmer 98 % naplnenia.

Ceny uhlia

Ceny uhlia napriek jeho rastu, ktorý bol v Európe čiastočne podporený odstávkami jadra vo Francúzsku, začali v polovici októbra klesať.

V októbri bol už kompletne celý komoditný mix v klesajúcom móde a hlavnými dôvodmi sú protipandemické opatrenia, pri ktorých sa do vysokej volatility dostávajú aj finančné trhy. Môžeme opäť tvrdiť, že správanie trhu je v niektorých prípadoch neštandardné a to z dôvodu neobvyklých, už spomenutých príčin,“ konštatoval Rosinec.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.