Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Krajsky sud presov.png
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, maps.google.com
9. novembra 2020 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Krajský súd v Prešove sa ku kauze súdneho sporu medzi VSD a živnostníkom nechce vyjadrovať

Energetici na základe rozhodnutia krajského prešovského súdu musia zaplatiť živnostníkovi 1,8 milióna eur. Spoločnosť VSD je presvedčená, že sudcovia vážne pochybili. Preto podala podnet na Súdnu radu SR, aby prešetrila ich sudcovskú spôsobilosť a svojvoľnosť ich záverov.

Pokiaľ ide o medializované vyjadrenie žalovanej sporovej strany k rozhodnutiu súdu v danej veci, toto súdu neprináleží rovnakým spôsobom komentovať. Vedenie Krajského súdu v Prešove, ani predseda odvolacieho senátu k dnešnému dňu neboli konfrontovaní uvedenými orgánmi v súvislosti s avizovanými podnetmi účastníka sporového konania a tak nie sú oboznámení s ich obsahom. Na základe žiadosti príslušných orgánov vedenie krajského súdu je pripravené poskytnúť potrebnú súčinnosť,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Krajského súdu v Prešove Ivana Petrufová.

Stanovisko najvyššieho súdu

Podľa predsedu príslušného odvolacieho senátu, pokiaľ Východoslovenská distribučná s postupom a závermi súdu nesúhlasí, má právo ako každý účastník využiť všetky opravné prostriedky.

V predmetnom sporovom konaní podal žalovaný dovolanie a tak k namietanej vecnej nesprávnosti a pochybeniam súdu v konečnom dôsledku zaujme stanovisko Najvyšší súd SR ako súd dovolací,“ citovala hovorkyňa predsedu odvolacieho senátu. Ten je presvedčený, že východoslovenskí energetici včas neupozornili živnostníka na prerušenie dodávok elektriny, čím mu vznikla škoda.

Pri stanovení samotnej výšky škody, súd tak prvoinštančný ako aj odvolací, vychádzali zo znaleckých posudkov, pričom v tomto výlučne kontradiktórnom spore mali obe sporové strany rovnocenne reálnu možnosť v rámci svojich procesných práv predložiť argumenty a dôkazy,“ konštatoval predseda odvolacieho senátu.

Dlhodobý spor

Súdny proces medzi Východoslovenskou distribučnou a živnostníkom trvá 18 rokov. Živnostník sa s energetikmi súdil pre údajný ušlý zisk vo výške 3 milióny eur, o ktorý mal prísť pre krátkodobé prerušenie dodávok elektriny.

Východoslovenskí energetici sú však presvedčení, že prerušenie dodávky elektriny riadne ohlásili a v ničom nepochybili. Preto plánujú využiť všetky opravné právne prostriedky.

Súdna rada aj NAKA

Okrem podnetu na Súdnu radu SR taktiež podali na Úrad špeciálnej prokuratúry a na Národnú kriminálnu agentúru (NAKA) trestné oznámenie.

Predmetom trestného oznámenia sú skutočnosti nasvedčujúce tomu, že v súvislosti s dlhoročným súdnym sporom týkajúcim sa žaloby o náhradu škody voči VSD boli spáchané viaceré trestné činy,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa VSD Andrea Danihelová.

Pozoruhodná suma

Živnostníkovi mal údajný ušlý zisk vzniknúť tým, že pre krátkodobé prerušenie dodávky elektriny mal lokálny podnikateľ – výrobca drevených obrazových rámov, prísť o nezvyčajne lukratívny obchod v celkovej hodnote 3 milióny eur s údajným zahraničným odberateľom.

Táto suma je podľa energetikov pozoruhodná vzhľadom na to, že transakcia sa uskutočnila v roku 2002 a lokálny podnikateľ prevádzkoval výrobu drevených výrobkov s ročným ziskom iba okolo 4-tisíc eur.

Skutkové a právne okolnosti sporu sú pritom mimoriadne nezvyčajné a podozrivé. Pôvodný žalobca naviac počas konania viackrát previedol svoju domnelú pohľadávku na iné subjekty a v spore sa angažovali aj osoby s pochybnou minulosťou z Mečiarovskej éry,“ konštatovala Danihelová.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.