Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vychodoslovenska energetika presov vse.jpg
Foto: www.vse.sk
9. novembra 2020 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Spoločnosť VSD možno príde o 1,8 milióna eur, tá však namieta podozrivými okolnosťami prípadu

Ako ďalej informuje portál vEnergetike.sk, ten sa s energetikmi súdil pre údajný ušlý zisk vo výške 3 milióny eur, o ktorý mal prísť pre krátkodobé prerušenie dodávok elektriny.

Východoslovenskí energetici sú však presvedčení, že prerušenie dodávky elektriny riadne ohlásili a v ničom nepochybili. Preto plánujú využiť všetky opravné právne prostriedky.

Vážne pochybenie

Spoločnosť VSD v súvislosti s postupom a závermi konajúcich sudcov nadobudla podozrenie, že v konaní sudcovia vážne pochybili.

Preto podala podnet na Súdnu radu SR, aby prešetrila ich sudcovskú spôsobilosť a svojvoľnosť ich záverov. Zároveň energetici podali na Úrad špeciálnej prokuratúry a na Národnú kriminálnu agentúru (NAKA) trestné oznámenie.

Predmetom trestného oznámenia sú skutočnosti nasvedčujúce tomu, že v súvislosti s dlhoročným súdnym sporom týkajúcim sa žaloby o náhradu škody voči VSD boli spáchané viaceré trestné činy,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa VSD Andrea Danihelová.

Nezvyčajne lukratívny obchod

Živnostníkovi mal údajný ušlý zisk vzniknúť tým, že pre krátkodobé prerušenie dodávky elektriny mal lokálny podnikateľ – výrobca drevených obrazových rámov, prísť o nezvyčajne lukratívny obchod v celkovej hodnote 3 milióny eur s údajným zahraničným odberateľom.

Táto suma je podľa energetikov pozoruhodná vzhľadom na to, že transakcia sa uskutočnila v roku 2002 a lokálny podnikateľ prevádzkoval výrobu drevených výrobkov s ročným ziskom iba okolo 4-tisíc eur.

Skutkové a právne okolnosti sporu sú pritom mimoriadne nezvyčajné a podozrivé. Pôvodný žalobca naviac počas konania viackrát previedol svoju domnelú pohľadávku na iné subjekty a v spore sa angažovali aj osoby s pochybnou minulosťou z Mečiarovskej éry,“ konštatovala Danihelová.

Podozrivé okolnosti

Právnici východoslovenských energetikov hovoria o nezvyčajne lukratívnom biznise plného podozrivých okolností.

Kúpna zmluva medzi lokálnym podnikateľom a údajným nemeckým odberateľom v hodnote troch miliónov eur v roku 2002 bola totiž podľa nich uzatvorená iba na veľmi jednoduchej dvojstranovej zmluve v slovenskom jazyku, pričom nemecký zmluvný partner slovenský jazyk neovládal. Navyše, údajný nemecký podnikateľ podľa oficiálnych záznamov v Nemecku nikdy nepodnikal.

Konajúcim sudcom sa tieto skutočnosti nezdali dôležité a v konaní ani len nepredvolali zahraničného podnikateľa na výsluch ale automaticky prijali závery súkromných znaleckých posudkov, ktoré vychádzali z ručne prepísaných účtovných dokladov predložených od lokálneho podnikateľa,“ citoval portál vEnergetike.sk právnikov VSD.

Ministerstvo je informované

Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré je majoritným 51-percentným akcionárom materskej spoločnosti VSD, firmy VSE Holding, je o celom spore informované.

Na základe informácií od zástupcov spoločnosti VSD, tento spor má špekulatívne pozadie a zaoberá sa ním aj Národná kriminálna agentúra. Z tohto dôvodu sa nebudeme k prípadu bližšie vyjadrovať,“ reagovalo pre agentúru SITA tlačové oddelenie ministerstva.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.