Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
++
Foto: ilustračné, GettyImages
11. mája 2021 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Krádeže elektriny sú zložitejšie, energetikom pomáhajú inteligentné merače

Tie nahrádzajú klasické elektromery. Východoslovenská distribučná (VSD) už nainštalovala na svojom území pôsobnosti zhruba 100-tisíc inteligentných meračov.

Pokročilejšie analytické nástroje

Východoslovenskí energetici zaviedli pokročilejšie analytické nástroje, ktoré cez štatistické operácie a algoritmy kombinujú kvantá vyzbieraných dát s ďalšími informáciami ako údaje o počasí či situácii v distribučnej sústavy.

Vďaka tomu sa nám darí odhaľovať aj tie najprešpekulovanejšie pokusy o neoprávnené odbery elektriny takpovediac od stola,“ uviedla pre agentúru SITA vedúca odboru Inšpekcia sieťových pripojení VSD Jarmila Verešová z VSD.

Podozrivé machinácie

Doteraz energetici najprv odhalili neoprávnený odber, potom analyzovali dáta a získali tak dodatočné informácie k prípadu. Teraz je to naopak.

Už pri podozrivom poklese či náraste spotreby alebo opakovanej odchýlke od rovnomernosti sa vedia detailnejšie pozrieť na podozrivé odberné miesto.

Samozrejme, viac neprezradíme. Zlodeji si však môžu byť istí, že „veľký brat“ sa díva, skôr či neskôr krádež odhalíme. A teraz zďaleka nehovoríme len o chudobných zlodejoch v znevýhodnenom prostred, ale naopak, o krádežiach vo veľkom a na miestach, kde by ste to nečakali,“ zdôraznila Verešová.

Inteligentné merače

Inteligentné merače so sebou prinášajú viacero noviniek pri správe distribučnej sústavy. Jedným je možnosť prerušovať na diaľku distribúciu elektriny.

Energetici to využívajú napríklad v projekte Predplatená elektrina. IMS zároveň so sebou prináša aj tzv. priebehové meranie.

V praxi to znamená, že každý deň stiahneme 200 miliónov údajov. Dá sa povedať, že ich je toľko, že sa nezmestia ani do jedného excelu,“ uzavrela Verešová.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.