Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Geotermalny vrt energia teplo kosice durkov.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com
4. mája 2022 Obnoviteľné zdroje OZEGeotermálna energia od Energia.skSITA

Košice plánujú do roku 2026 začať s projektom zásobovania teplom z geotermálnych vrtov

V horizonte do troch rokov by sa pri Ďurkove mohlo začať s výstavbou takmer 20-kilometrového horúcovodu, výmenníkovej stanice tepla, strojovne a prečerpávacej stanice, ako aj tepelného napájača z Ďurkova do bývalej Teplárne Košice – TEKO, ktorá je od 1. mája súčasťou MH Teplárenského holdingu. Informoval o tom Magistrát mesta Košice.

Ekologické vykurovanie

Počas pilotnej prevádzky by mohlo geotermálne teplo tvoriť až 20 percent objemu tepla na vykurovanie a prípravu teplej úžitkovej vody, ktoré najmä zo zemného plynu a uhlia v súčasnosti vyrába TEKO.

Po roku 2030 by podiel ekologického vykurovania v Košiciach mal podľa generálneho riaditeľa MH Teplárenského holdingu Marcela Vrátného vzrásť až na 80 percent.

Doviesť geotermálnu energiu do Košíc je zložitý proces, no verím, že v januári 2026 s tým začneme. To najťažšie nás ešte len čaká, keďže musíme všetci spojiť sily a zaistiť si financovanie vo výške 90 miliónov eur. Snažíme sa, aby podiel geotermálnej energie bol na začiatku vo výške 20 percent a neskôr by podiel obnoviteľných zdrojov dosiahol až 80 percent. V tomto by bola zahrnutá nielen geotermálna energia, ale aj výroba tepla z biomasy či energetické zhodnotenie odpadov v našom meste. Pri ročnej dodávke tepla 180 000 MWh by sme vypúšťali do ovzdušia o 54-tisíc ton CO2 menej a zároveň by sa sme obmedzili aj produkciu oxidov dusíka a ďalších škodlivín,“ uviedol Vrátný.

Pomoc k zníženiu emisii

Košice patria podľa primátora mesta Jaroslava Polačeka (nezávislý) k lokalitám s najzamorenejším ovzduším na Slovensku. Či už geotermálne vrty pri Ďurkove, alebo projekt dekarbonizácie v U. S. Steele prostredníctvom inštalácie elektrických oblúkových pecí môžu výrazne pomôcť k tomu, aby sa v Košiciach znížili emisie a zlepšila kvalita životného prostredia.

Uplynulý týždeň sme využitie geotermálnej energie pri Košiciach predstavili aj prezidentke Zuzane Čaputovej,“ povedal Polaček a dodal, že týmto snahám vyjadrila plnú podporu a prisľúbila, že aj zo svojej pozície sa zasadí o získanie finančných zdrojov a čo najskoršiu realizáciu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.