Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
++
Foto: archívne, energia.sk
11. apríla 2022 Jadrová energia od Energia.skSITA

JAVYS ukončil v Jadrovej elektrárni V1 fragmentáciu druhej tlakovej nádoby reaktora

Projekt trval jedenásť mesiacov a počas nich bola viac ako 200 ton vážiaca, 12 metrov vysoká a 4 metre široká nádoba rozrezaná na 116 fragmentov. Ako informoval JAVYS, predchádzal tomu proces prípravy a schvaľovania projektovej dokumentácie, získanie povolenia na výstavbu pracovísk, zabezpečenie ich výstavby a kolaudácia.

Ukončenie fragmentácie najväčších komponentov Jadrovej elektrárne V1 je významným míľnikom v procese vyraďovania elektrárne, ktorému predchádzala zodpovedná príprava. Na projekte sa podieľali zamestnanci JAVYS, dodávatelia spoločností Westinghouse Španielsko, Westinghouse Švédsko a VUJE a dozorné orgány Úradu jadrového dozoru SR a Úradu verejného zdravotníctva SR,“ uviedla hovorkyňa Miriam Žiaková.

Narezaný materiál bol presunutý na baliacu stanicu, kde bol uložený do 33 kusov vláknobetónových kontajnerov. Väčšinu previezli na ďalšie spracovanie na zariadeniach spoločnosti JAVYS v lokalite Mochovce.

Zostávajúci voľný priestor bol vyplnený aktívnou cementovou zálievkou a po jej vytvrdnutí boli kontajnery odvezené a uložené na Republikovom úložisku RAO v Mochovciach. Odpady, ktorých aktivita neumožňuje ich uloženie na úložisku rádioaktívnych odpadov, sa odtransportovali do Integrálneho skladu v lokalite Bohunice.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.