Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenské elektrárne začali s generálnou opravou jadrových blokov
Foto: archívne, SE
26. apríla 2021 Jadrová energia od Energia.skSITA

JAVYS prepravila druhú tlakovú nádobu reaktora z odstavenej elektrárne V1

Prvá preprava tlakovej nádoby reaktora sa uskutočnila v roku 2020, druhá 24 apríla 2021.

Prípravné práce ako príprava dokumentácie, odstránenie tepelnej izolácie a podobne sa realizovali od roku 2020. Samotný transport tlakovej nádoby realizovalo približne 20 ľudí.

Predčasné odstavenie

Pred viac ako dvadsiatimi rokmi sa Slovenská republika v súlade s uznesením vlády rozhodla predčasne odstaviť jadrovú elektráreň V1.

Toto politické rozhodnutie súviselo s prístupovými rokovaniami SR o vstupe do Európskej únie. Prvý blok sa začal odstavovať v roku 2006 a druhý v roku 2008.

Dve etapy vyraďovania

Vláda SR prijala záväzok definitívne odstaviť oba bloky jadrovej elektrárne (JE) V1 v roku 1999, v ktorom bol určený termín pre odstavenie 1. bloku na koniec roku 2006 a 2. bloku na koniec roku 2008.

Vyraďovanie jadrovej elektrárne V1 sa uskutočňuje v dvoch etapách s termínom ukončenia v roku 2025. Celkové náklady na ukončovanie prevádzky a vyraďovanie JE V1 sú vyčíslené na 1,239 mld. eur.

Činnosti ukončovania prevádzky, prípravy vyraďovania a samotného vyraďovania jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach sú spolufinancované z prostriedkov Národného jadrového fondu a z Medzinárodného fondu na podporu odstavenia jadrovej elektrárne V1 (BIDSF).

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.