Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Inteligentné elektromery  Východoslovenská distribučná
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
31. augusta 2023 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Inteligentné elektromery má na východe Slovenska zhruba 76-tisíc domácností

Spoločnosť Východoslovenská distribučná (VSD) pokračuje v inštalovaní inteligentných elektromerov (IMS). Na nízkonapäťovej úrovni majú východoslovenskí energetici nainštalovaných vyše 107-tisíc inteligentných elektromerov.

Cez IMS dnes distribučná spoločnosť meria až 91 % spotreby elektriny podnikateľov a 32 % spotreby domácností, čo predstavuje približne 76-tisíc domácností.

Tieto nové dátovo-komunikačné prvky používame nielen na odpočet spotreby, ale takisto pre lepšie a efektívnejšie riadenie energetických tokov či monitoringu siete v reálnom čase, čo predstavuje základ kvalitnej analitiky a prognostiky, a teda aj bázu na vytváranie nových prozákazníckych riešení a obchodných modelov, ktoré môžu ponúknuť siete novej generácie,“ uviedla materská spoločnosť Východoslovenská energetika Holding (VSE Holding) vo svojej správe o udržateľnosti.

Nároky odberateľov

S pokročilými funkciami siete rastú nároky odberateľov aj na spoľahlivosť a dostupnosť distribúcie elektriny. Východoslovenským energetikom sa podarilo medziročne znížiť počet prerušení dodávky na zákazníka z 2,33 na 1,67. Spoločnosť zaznamenala aj zníženie počtu minút trvania prerušenia dodávky elektriny na zákazníka z 230 minút na 184 minút.

V minulom roku sa nám podarilo udržať index spoľahlivosti distribučnej siete na úrovni takmer 99,98 %, pričom táto hodnota zohľadňuje aj poveternostné vplyvy a prerušenia distribúcie elektriny spôsobené tretími osobami,“ dodala spoločnosť VSE Holding.

Obnova a modernizácia

Východoslovenská distribučná vlani investovala 56 miliónov eur, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o 10 %. Až 86 % investícií smerovali energetici práve do obnovy, modernizácie, automatizácie a nových technológií.

Významným pilotným projektom bola inštalácia prvého kompenzačného prvku jalového výkonu. Ide o viacstupňovo regulovateľnú tlmivku, ktorej úlohou je okrem iného zlepšiť reguláciu a stabilitu napätia v elektrizačnej sústave Slovenskej republiky a zároveň poskytnúť priestor na efektívnejšie využitie kapacít zariadení primárnej infraštruktúry,“ konštatovala spoločnosť VSE Holding.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.