Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

IEA: Dohoda o zmrazení produkcie ropy na januárovej úrovni nemá žiadny zmysel

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent po januárovom páde na 27 USD (24,17 eura) za barel (1 barel = 159 litrov), čo bola jej najnižšia úroveň za 12 rokov, už vzrástla o vyše 50 % po tom, ako Rusko, Saudská Arábia, Venezuela a Katar uzavreli vo februári predbežnú dohodu o zmrazení svojej ťažby na januárovej úrovni.

Katar pozval všetkých 13 členov OPEC aj producentov, ktorí nie sú členmi ropného kartelu, aby sa 17. apríla zúčastnili ďalšieho kola rokovaní v Doha. Ich cieľom je širšia dohoda o zmrazení ťažby, aby tak podporili rast cien ropy.

Atkinson ale upozornil, že spomedzi týchto producentov ropy je iba Saudská Arábia schopná zvýšiť ťažbu, takže dohoda o zmrazení v podstate nemá zmysel. Považuje ju skôr za gesto, ktorého cieľom je zvýšiť dôveru v stabilizáciu cien ropy.

Irán, ktorý sa po januárovom zrušení sankcií Západu snaží dohnať stratené príjmy z predaja ropy a zvyšuje produkciu, sa napríklad neplánuje zúčastniť rokovaní v Doha. A ani Líbya na ne nepríde.

Teherán naznačil, že sa zapojí do diskusie o zmrazení ťažby až po tom, keď jeho produkcia dosiahne 4 milióny barelov ropy denne. Podľa predbežných odhadov v 1. kvartáli tohto roka zvýši Irán svoju produkciu na zhruba 300.000 barelov/deň.

Podľa Atkinsona Iránu nejaký čas potrvá, kým znova získa svoj stratený podiel na európskom trhu, ktorý si po vyhlásení sankcií medzi sebou rozdelili Saudská Arábia, Rusko a Irak.

IEA predpovedá, že súčasná výrazná prevaha ponuky ropy nad dopytom sa ku koncu tohto roka zníži, čo vytvorí priestor na oživenie rastu cien ropy v roku 2017.

(1 EUR = 1,1171 USD)

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.