Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Chemes humenne.png
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, maps.google.com
26. februára 2021 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Humenský Chemes investoval do nových technológií na výrobu tepla a elektriny štyri milióny eur

Namiesto uhlia a vykurovacích olejov sa prioritným palivom produkcie energií stal plyn, ktorý je podľa spoločnosti lacnejším a ekologickejším riešením.

Ako informovalo komunikačné oddelenie spoločnosti, týmito investíciami Chemes obmedzil svoje emisie CO2 a vytvoril podmienky pre znižovanie cien tepla v Humennom.

Uhlie ako doplnkové palivo

Spoločnosť rozhodla, že pri výrobe tepla nasadí nové nízkoemisné plynové horáky a zrekonštruuje výmenníkové sekcie dvoch plynových kotlov v novembri 2019. Nové technológie začali prvýkrát počas vykurovacej sezóny vyrábať teplo bez pomoci uhlia od začiatku tohto roka.

Uhlie sa v Chemese stalo doplnkovým palivom slúžiacim na vykrytie špičkových spotrieb plynu a ako záloha pre prípad porúch plynových kotlov vrátane rozvodných systémov teplárne.

Predpokladáme, že vďaka investíciám do energetickej efektívnosti, ako je rekonštrukcia kotlov, dôjde k zníženiu emisií CO2,“ uviedol predseda predstavenstva Chemes, a.s., Vladimír Kokuľa.

Znižovanie cien tepla

Modernizácia podľa neho priniesla aj podmienky na znižovanie cien tepla v meste.

Vďaka novým technológiám budeme menej platiť za opravy, ako aj za emisné povolenky. To všetko znižuje fixné aj variabilné náklady, ktoré sa premietajú do ceny tepla,“ uviedol Kokuľa.

Rozsiahla rekonštrukcia

Ďalší krok je podľa Chemesu na vedení mesta Humenné, ktoré vlastní teplovodné rozvody, ktorými prúdia energie do domácností.

Aj tie si podľa spoločnosti vyžadujú pre ich zlý technický stav a úniky tepla rozsiahlu rekonštrukciu alebo výmenu.

Veríme, že našu hodenú rukavicu v zvyšovaní účinnosti výroby tepla a znižovaniu nákladov prijme aj mesto Humenné a tiež sa pustí do modernizácie svojich rozvodov,“ poznamenal predseda predstavenstva Chemesu.

Zvyšovanie účinnosti teplárne

Investíciu hradil Chemes z vlastných zdrojov. V ďalšom pláne je zvyšovanie účinnosti teplárne, investovanie do využitia obnoviteľných zdrojov a kombinovanej výroby tepla a elektriny.

Spoločnosť na to plánuje využiť aj dotačné schémy ministerstva hospodárstva pre energetiku.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.