Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Karel Hirman
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Branislav Bibel
13. októbra 2022 Ostatné od Energia.skSITA

Hirman preferuje v boji s energetickou krízou celoeurópske riešenia, prioritou je zastropovanie cien energií

„Som presvedčený, že doterajšie riešenia Európskej komisie budú viesť k fragmentácii trhu. Podporil som znovu list 15 členských štátov na zastropovanie cien plynu. Aj keď majú navrhované riešenia nedostatky, za horšie považujem stanovenie národných opatrení,“ uviedol Hirman.

Nájdenie opatrení

Slovensko podporuje podľa Hirmana koncept ohľadom obmedzenia cien pre importovaný plyn. Zdôraznil, že je potrebné využitie zdrojov Európskej únie z kohéznej politiky.

„Je tiež potrebné nájsť opatrenia adresujúce situáciu na našom vnútornom trhu v únii, dodávatelia očakávajú férové a pragmatické riešenia. Je potrebné sa taktiež pripraviť, že táto situácia sa netýka iba blížiacej sa vykurovacej sezóny, ale môže značne ovplyvniť i sezónu 2023/2024,“ tvrdí Hirman.

Vysoké ceny elektriny

Nevyhnutná je reforma dizajnu trhu s elektrinou, pretože obyvatelia a firmy platia vysoké ceny elektriny. Hirman pripomenul, že elektrina je drahá nariek veľkým investíciám vynaloženým do obnoviteľných zdrojov energií (OZE) a jadra, ktoré by mali priniesť nízke výrobné náklady.

Väčšina členských štátov Európskej únie podporila na neformálnom stretnutí aj Platformu pre spoločný nákup plynu. Nové pravidlá by mali podľa členských štátov lepšie reflektovať neustále sa zvyšujúci podiel OZE a s tým súvisiacu potrebu flexibility.

Európska komisia prijme balíček opatrení nasledujúci týždeň. Potenciál pre spoločné riešenia vidí eurokomisia v právnych nástrojoch pre nový benchmark pre importované LNG a zvýšenie dohľadu na trhu s plynom, sfunkčnenie Platformy a jej využitie na naplnenie podzemných zásobníkov zemného plynu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.