Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
pipeline
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flick.com/rcbodden (licencia Creative Commons)
27. augusta 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Gazprom a E.ON tlačia na vládu v Litve. Pre liberalizáciu

Litva ide liberalizovať trh so zemným plynom. Minister energetiky Advydas Sekmokas predstavil návrh zákona o liberalizácii, ktorý predpokladá i tzv. „unbundling“ (oddelenie distribúcie a predaja).

Ruský plynárenský monopol Gazprom protestuje. Firma poslala premiérovi Andriusovi Kubiliusovi list, v ktorom oznámila, že chce rokovať, informoval Bloomberg. Podobne reagovala aj nemecká spoločnosť E.ON Ruhrgas, ktorá taktiež obchoduje na litovskom trhu. Otvorenie trhu by pre spoločnosti znamenalo zníženie výnosov.

V prípade, že Litva nebude ochotná o návrhu zákona diskutovať, je Gazprom pripravený obrátiť sa aj na medzinárodný arbitrážny súd, kde si bude nárokovať na kompenzáciu straty. Podľa Valerija Golubeva z Gazpromu, „návrh zákona, ktorým sa príjme európska legislatíva, je nastavený tak, aby mal čo najnegatívnejšie následky na naše investície,“ cituje EurActiv.com. Litovský minister Sekmokas naopak uviedol, že Gazprom, tak ako aj E.ON Ruhrgas, boli prizvaní do pracovnej skupiny, ktorá zákon pripravuje.

Minister energetiky odkázal, že „Litva nedovolí, aby výstrahy o podniknutí právnych krokov zo strany Gazpromu alebo E.ON-u ohrozili plány na liberalizáciu trhu.“ Ako ďalej uviedol, „tón v listoch od Gazpromu a E.ON sa nesie v duchu ultimáta adresovaného najvyšším predstaviteľom štátu. Vyhrážanie arbitrážou sa dá chápať jedine ako tlak veľkých spoločností na malú krajinu.“ Sekmokas zároveň informoval, že litovský operátor Baltpool už rokoval so spoločnosťou Lietuvos Dujos, kde Gazprom vlastní podiel 37 % a E.ON 38,9 %.

Zákon o liberalizácii chce vláda prijať najneskôr v marci budúceho roka. „Unbundling“ by sa mal uskutočniť v roku 2012 tak, ako to nariaďuje Európska únia. Oddelenie distribúcie a predaja má zabezpečiť prístup k plynovodom aj pre menších dodávateľov.

Vláda zároveň dúfa, že otvorenie trhu priláka zahraničných investorov na výstavbu LNG terminálu v prístave Klaipedos.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.