Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
jadrová energia elektráren
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
26. marca 2021 Jadrová energia od Energia.skSITA

Francúzsky úrad pre jadrovú bezpečnosť predĺžil životnosť najstarších reaktorov

O bezpečnosť reaktorov sa majú postarať francúzske elektrárne (EDF), ktoré prevádzkujú zariadenia, pôvodne zamýšľané na 40-ročné fungovanie. Úrad sa vyjadril, že opatrenia, ktoré EDF plánuje, „otvárajú možnosti pokračovania v prevádzke týchto reaktorov na ďalších desať rokov“.

Jadrová energia v súčasnosti zabezpečuje asi 70 % francúzskej elektriny, čo je viac ako v akejkoľvek inej krajine. Do roku 2035 pritom tento podiel plánujú znížiť na 50 %, pričom chcú posilniť segment obnoviteľnej energie.

Ukončili prevádzku

Vlani Francúzi ukončili prevádzku svojej najstaršej jadrovej elektrárne Fessenheim. Zariadenie v blízkosti nemeckých hraníc vyrábalo elektrinu od roku 1977.

Vláda zároveň načrtla plány na odstavenie ďalších 12 reaktorov. Väčšinu reaktorov v krajine pritom postavili v osemdesiatych rokoch minulého storočia, takže by mohli byť v prevádzke až do tridsiatych rokov.

Kritika z Nemecka

Rozhodnutie francúzskych úradov už kritizovala nemecká ministerka životného prostredia Svenja Schulze.

Rešpektujem princíp národnej energetickej suverenity, no veľmi ma znepokojuje predlžovanie životnosti európskych jadrových elektrární,“ vyjadrila sa vo štvrtok s tým, že sa to týka aj starých francúzskych reaktorov.

Nemecko má v pláne postupne odstaviť svoje jadrové elektrárne do konca roku 2022, o čom rozhodlo po havárii v japonskej elektrárni Fukušima pred desiatimi rokmi.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.