Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Generálny riaditeľ spoločnosti Eustream Rastislav Òukovič počas oficiálneho otvorenia plynovodného prepojenia medzi Slovenskom a Poľskom v poľskej obci Strachocina Poľsko
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Marek Lukáč
24. januára 2023 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Eustream očakáva náklady 171 miliónov eur navyše, ak bude prijatý zákon o dani z osobitnej stavby

Prijatie zákona o dani z osobitnej stavby, ktorý prezidentka SR Zuzana Čaputová vetovala a vrátila parlamentu na opätovné prerokovanie, by znamenalo pre spoločnosť Eustream, a. s., dodatočné náklady v objeme 14,25 mil. eur mesačne, resp. 171 mil. eur ročne vo forme majetkovej dane.

Slovenský prepravca zemného plynu o tom v utorok informoval v tlačovej správe v súvislosti s plánovaným opakovaným hlasovaním Národnej rady SR o spomínanom zákone.

Predbežné neauditované výsledky firmy

Za päť mesiacov hospodárskeho roka, ktoré uplynuli 31. decembra 2022, Eustream prepravil 8,3 mld. kubických metrov zemného plynu, čo je medziročne menej o 9,4 mld. kubíkov alebo o 53 % z prepravených 17,7 mld. kubíkov. Finančný rok spoločnosti začína 1. augusta a trvá do 31. júla.

Podľa predbežných neauditovaných výsledkov firmy za päť mesiacov hospodárskeho roka do konca minulého roka dosiahol Eustream čistý zisk 17 mil. eur, čo je medziročne pokles o 114 mil. eur, resp. o 87 % zo 131 mil. eur dosiahnutých za päť mesiacov, ktoré uplynuli ku koncu roka 2021.

Zákon o dani z osobitnej stavby

Vedenie spoločnosti Eustream odhaduje, že pokiaľ by zákon o dani z osobitnej sadzby vo svojej pôvodne schválenej podobe bol v platnosti už za obdobie piatich mesiacov, ktoré uplynuli k 31. decembru 2022, hospodársky výsledok spoločnosti po zdanení za toto obdobie by sa znížil o ďalších 54 mil. eur z dôvodu dane z osobitnej stavby, čo by viedlo k čistej strate vo výške 38 mil. eur,“ uviedol Eustream.

Z tohto dôvodu, hoci nie je v súčasnosti isté, či, kedy a v akej podobe bude zákon o dani z osobitnej stavby finálne prijatý, podľa spoločnosti jeho prijatie v súčasnom alebo podobnom znení môže mať významný negatívny vplyv na jej podnikanie, prevádzkové výsledky, peňažné toky a finančnú situáciu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.