Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pohľad na mesto Banská Štiavnica ležiace uprostred Štiavnických vrchov na strednom Slovensku. Mesto je zaradené do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Banská Štiavnica, 23. október 2021.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Jana Birošová
28. februára 2023 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Energetikov čaká v Banskej Štiavnici náročná výmena elektrického vedenia

Energetikov čaká v Banskej Štiavnici náročná výmena elektrického vedenia súvisiaca s úzkymi a strmými uličkami. Ako informuje hovorca Stredoslovenskej distribučnej (SSD) Miroslav Gejdoš, práce v historickom meste potrvajú od pondelka 6. marca približne mesiac a nezaobídu sa bez rozsiahlejších odstávok elektriny a dopravných obmedzení na niekoľkých uliciach na okraji centra. Investícia za približne 110-tisíc eur eliminuje poruchy a umožní pripojenie nových odberateľov.

Na približne 600-metrovom úseku sa v súčasnosti nachádza 18 betónových stĺpov s neizolovanými vodičmi a trafostanica zamurovaná do jednej z budov. Jednotlivé prvky majú už viac ako päťdesiat rokov, sú zastarané a opotrebované.

Vedenie si preto vyžaduje komplexnú rekonštrukciu. Počas 19-tich pracovných dní bude prerušená dodávka elektriny na uliciach Antona Pécha, Viery Václavekovej a niekoľkých susedných uliciach.

Obmedzený manévrovací priestor

Výmena stĺpov, zakopanie kábla, natiahnutie nového vedenia a práce v trafostanici sa nezaobídu bez ťažkých mechanizmov. Elektromontéri počítajú s nasadením bagra, žeriava a nákladných áut.

Vzhľadom na veľmi obmedzený manévrovací priestor budeme kopať aj ručne. Niektoré stĺpy sa nachádzajú v tesnej blízkosti domov a v predzáhradkách. Tam, kde to bude možné, ich posunieme čo najbližšie k plotu. Na ich premiestnenie mimo súkromných pozemkov nemáme priestorové alternatívy,“ priblížil projektový manažér SSD Peter Beňadik.

Náročná výmena stĺpa

Obzvlášť náročná bude podľa manažéra výmena stĺpa, ku ktorému vedie tak úzka cesta, že sa k nemu nedostane potrebná technika. Vyžiada si to pravdepodobne zásah do priľahlého svahu a odstránenie kovového zábradlia. V krajnom prípade vymenia stĺp za dvojitý drevený. Keďže je ľahší, nebudú pri tom potrebovať ťažkú techniku.

Po všetkých nevyhnutných zákrokoch dáme okolie do pôvodného stavu. Obyvatelia by však mali počítať s viacerými obmedzeniami, či už dopravnými, ale hlavne s plánovanými odstávkami elektriny,“ upozornil Beňadik.

Spoločnosť Stredoslovenská distribučná, a. s. je regionálnym prevádzkovateľom distribučnej sústavy elektrických vedení na úrovni veľmi vysokého, vysokého a nízkeho napätia. Zabezpečuje distribúciu elektriny na území Banskobystrického, Žilinského a časti Trenčianskeho kraja. Spravuje takmer 35-tisíc kilometrov elektrických vedení, ktoré napájajú zhruba 770-tisíc domácností a firiem.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.