Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
VLÁDA: Rokovanie 102. schôdze
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Minister hospodárstva SR Karel Hirman. Foto: SITA/Branislav Bibel
26. septembra 2022 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Energetické novely neohrozia Slovenské elektrárne, reaguje ministerstvo hospodárstva

Je o tom presvedčené Ministerstvo hospodárstva SR. Ako uviedol minister hospodárstva Karel Hirman, možné finančné problémy Slovenských elektrární môžu byť pre nesprávne manažérske rozhodnutia, ale nie pre parlamentom prijaté opatrenia, ktoré nemusia byť realizované.

Podotýkam, že prijaté opatrenia by boli štátom uplatnené iba v prípade nevyhnutnej situácie, kedy by ceny komodity dosiahli astronomické ceny z dôvodu nefungovania trhu, stali by sa tak nedostupnými a ohrozovali by ľudský život a zdravie. Nakoľko má štát v elektrárňach menšinový podiel, doteraz sme sa nemohli podieľať na mnohých zásadných rozhodnutiach. V každom prípade sa však situáciou v Slovenských elektrárňach a ich manažovaním budeme zaoberať,“ zdôraznil Hirman.

Tvrdenie vedenia Slovenských elektrární o hroziacom bankrote a zastavení dostavby štvrtého bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach pre návrh novely energetického zákona je podľa ministerstva v rozpore s listom, ktorý zaslali predstaviteľom štátu.

V predmetnom liste informovali ešte pred samotnou prípravou a schválením tohto zákona o svojich vážnych finančných problémoch. V liste Slovenské elektrárne taktiež žiadajú o masívnu finančnú pomoc zo strany vlády SR. Preto tvrdenie o tom, že schválenie novely zákona k všeobecnému hospodárskemu záujmu a tzv. stavu núdze v energetike, ktorá bude v utorok predmetom druhého čítania v Národnej rade SR, považujeme za nekorektné a zavádzajúce,“ konštatoval rezort hospodárstva.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.