Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Strhnuté strechy na domoch po nočných búrkach v mestskej časti Podlavice v Banskej Bystrici. Vzhľadom na situáciu dnes zasadal krízový štáb mesta a vyhlásil mimoriadnu situáciu. Banská Bystrica, 17. august 2021.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: archívne, SITA/Peter Rusko
17. augusta 2021 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Energetická kalamita na strednom Slovensku pripravila o elektrinu 75-tisíc odberných miest

Najvážnejšia situácia je v okresoch Prievidza, Dolný Kubín, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Banská Bystrica, Brezno, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Banská Štiavnica a Lučenec.

SSD má bez napätia takmer 900 trafostaníc. „Len na úrovni vysokého napätia riešia elektrikári 46 porúch. Väčšinu z nich spôsobil silný vietor, ktorý vyvracal stĺpy a stromy v blízkosti elektrických vedení. Tie v mnohých prípadoch popretŕhali alebo pozhadzovali vodiče. Energetici sú v maximálnom možnom nasadení, ale ešte nie je možné odhadnúť, kedy sa im podarí odstrániť jednotlivé poruchy,“ uviedol Gejdoš.

Najväčšou prekážkou pri identifikácii porúch je podľa Gejdoša hornatý terén a dlhé lesné prieseky v ťažko prístupných oblastiach. „Obnovovanie dodávky elektriny bude prebiehať podľa priority tak, aby sa vyriešili najprv problémy na úrovni vysokého napätia s dosahom na najviac obývané oblasti. Poruchy na úrovni nízkeho napätia, prípadne záhradkárske, chatové a rekreačné oblasti sa dostanú na rad neskôr,“ dodal Gejdoš.

SSD prosí všetkých zasiahnutých odberateľov o pochopenie a trpezlivosť. Zároveň ich žiada, aby nepreťažovali poruchovú linku a volali na ňu len v nevyhnutných prípadoch, teda pri ohrození života, zdravia alebo majetku.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.