Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
cyprus nalezisko plynu prezident - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Prezident Cypru Dimitris Christofias na návšeteve plynového náleziska. Foto: SITA/AP Photo/Press and Information Office
3. januára 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Cyprus objavil pri svojom pobreží rozsiahle zásoby zemného plynu

Foto: SITA/AP Photo/Press and Information Office

„Objem zemného plynu v našej výhradne ekonomickej zóne otvára Cypru a jeho ľudu veľké možnosti a my ich využijeme prezieravo a spoločne v službe verejného záujmu, ” povedal prezident. Dodal tiež, že o cyperské nálezisko plynu má záujem niekoľko zahraničných investorov.

Šéf Noble Energy Charles Davidson označil výsledok prieskumu v oblasti s rozlohou viac než 100 kilometrov štvorcových za „významný”. „Je to pre nás a našich partnerov piaty objav ložiska zemného plynu v celej Levantskej panve a celkové hrubé zdroje týchto piatich nálezov sa momentálne odhadujú na viac než 33 biliónov kubických stôp (takmer bilión kubických metrov),” povedal Davidson.

Cyprus momentálne v produkcii elektriny závisí po havárii veľkej elektrárne takmer výlučne na dovážaných ropných palivách. Krajina spotrebováva asi miliardu kubických metrov plynu ročne.

Traumatický rok tak končí pre Cyprus optimisticky. Ostrovný štát sa v dôsledku gréckej dlhovej krízy a zničenia svojej hlavnej elektrárne dostal do finančných problémov a po sérii degradácií ratingov stratil prístup na medzinárodné kapitálové trhy. Prístup k náleziskám ropy a plynu Cypru sťažuje Turecko, ktoré má vo vodách okolo ostrova vlastné plány.

Cyperská republika podpísala s Izraelom dohodu, ktorá vymedzuje výhradne ekonomické zóny medzi obidvomi krajinami, aby mohli pokračovať spoločne vo výskume podmorských ložísk v tomto regióne. Proti tomu sa ale ostro stavia nepriateľsky naladené Turecko, ktoré oznámilo plány na vlastný prieskum ropy a plynu v Stredozemnom mori.

Turecko v septembri vyzvalo Cyprus, aby ukončilo spoluprácu s Noble Energy a poslalo do skúmanej oblasti svoju prieskumnú loď istenú vojenskými plavidlami. Ankara nechce, aby Cyperská republika začala s ťažbou ropy v mori pretože cyperskí Gréci, ktorí kontrolujú juh Cypru, nemôžu podľa nej ťažiť prírodné zdroje patriace celému ostrovu.

„Apelujume na Turecko, aby preukázalo duch mieru a zmierenia a nepodnikalo žiadne riskantné akty a provokácie,” povedal cyperský prezident Christofias na adresu Ankary. Cyprus je od roku 1974 rozdelený na južný Cyperskú republiku, ktorá je v Európskej únii a neskôr vzniknutú Severocyperskú republiku, ktorú nikto s výnimkou Ankary neuznáva.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.