Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Temelin cesko energetika skupina a ez.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.cez.cz
9. augusta 2022 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Čistý zisk skupiny ČEZ v prvom polroku predstavoval 33,6 miliardy korún

Medziročne narástol o 32 miliárd korún, čo nad rámec prevádzkových vplyvov spôsobila strata 11,6 miliardy korún v roku 2021. Prevádzkový zisk pred odpismi (EBITDA) medziročne stúpol o 27,7 miliardy korún na 59,3 miliardy korún.

Reflektuje to enormný nárast cien komodít na veľkoobchodných trhoch, vysokú prevádzkovú spoľahlivosť elektrární a rekordný zisk z obchodovania s komoditami. ČEZ o tom informuje na svojej webstránke.

Očakávané zisky

Za celý rok 2022 očakáva ČEZ čistý zisk na úrovni 60 – 65 miliárd korún. „Táto predikcia je vystavená riziku vývoja cien komodít, disponibility výrobných zdrojov a riziku potenciálneho zavedenia sektorovej či inej dane v ČR. Aktuálna predikcia indikuje rekordnú dividendu pre akcionárov,“ skonštatoval generálny riaditeľ skupiny Daniel Beneš.

V prípade stanovenia dividendy na hornú hranicu intervalu platnej dividendovej politiky by sa podľa neho medzi akcionárov rozdelilo 48 – 52 miliárd korún, a Česká republika, ako majoritný akcionár, by z toho mala príjem 34 – 36 miliárd korún.

Obnoviteľné a jadrové zdroje

Výroba elektriny zo súčasných obnoviteľných a jadrových zdrojov v prvom polroku medziročne stúpla o jedno percento a dosiahla 16,8 TWh. Výrobu z uhoľných a paroplynových zdrojov firma medziročne znížila o šesť percent na 10 TWh.

Spotreba elektriny na distribučnom území ČEZ Distribuce v prvom štvrťroku v prípade veľkých podnikov medziročne klesla o dve percentá a spotreba elektriny v domácnostiach sa zmenšila o 11 percent, najmä v dôsledku nadpriemerných teplôt, ale aj vďaka ochoreniu COVID-19, pretože v roku 2021 pracovalo viac ľudí z domu.

(1 EUR = 24,515 CZK)

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.