Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Spp plynari slovensky plynarensky priemysel.png
Foto: ilustračné, maps.google.com
26. marca 2023 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Čierne odbery plynu sa neoplatia, kradnutý plyn je drahší

Čierne odbery zemného plynu sa neoplatia. Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca spoločnosti SPP-distribúcia Milan Vanga, pri zistení krádeže plynu zaplatí odberateľ za plyn dodatočne násobne viac než za jeho bežnú dodávku.

Pri zistení neoprávneného odberu plynu je totiž jeho hodnota vypočítavaná z ceny distribútora, nie dodávateľa, ktorá je regulovaná a dotovaná štátom. Táto cena môže byť vyššia až niekoľkonásobne.

Plyn je majetkom distribučnej spoločnosti

Distribučná spoločnosť nakupuje plyn na spotových trhoch na krytie technických a prevádzkových strát a na vyvažovanie plynárenskej siete. Ako upozornil Vanga, tento plyn je majetkom distribučnej spoločnosti a jeho cena nie je zo strany štátu voči koncovým odberateľom plynu nijako dotovaná.

Kto sa snaží zmierniť si dopad energetickej krízy tým, že sa uchýli ku krádeži plynu, respektíve neoprávnenému odberu, môže očakávať, že pri zistení skutku mu bude hodnota “načierno“ odobratého plynu vypočítaná z podstatne vyššej ceny. Ide totiž o plyn prevádzkovateľa distribučnej siete, nie dodávateľa plynu,“ zdôraznil Vanga.

Náhrada neoprávnene odobratého plynu

Odberateľ plynu je v zmysle zákona o energetike povinný nahradiť distribučnej spoločnosti nielen hodnotu neoprávnene odobratého plynu, ale aj všetky náklady spojené s odhalením a odstránením neoprávneného odberu.

Pri zistení zásahu do meradla spotreby za účelom ovplyvňovania hodnoty skutočnej spotreby plynu odberateľ čelí dokonca v zmysle trestného zákona trestnému oznámeniu. V závislosti od závažnosti trestného činu a veľkosti škody páchateľovi hrozí trest odňatia slobody od jedného do 12 rokov.

Je dôležité zdôrazniť, že každý neoprávnený zásah do meradla spotreby plynu je nebezpečný. Enormne sa tým zvyšuje riziko vzniku úniku plynu, havárie na plynových zariadeniach, čo môže ohroziť nielen život, zdravie a majetok neoprávneného odberateľa, ale aj jeho okolia,“ uzavrel Vanga.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.