Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina elektrická energia odstávka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
25. mája 2020 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Chemes obnovil dodávku energií pre Nexis Fibers, firmy sa dohodli na spolupráci

Ako agentúru SITA informoval výkonný riaditeľ spoločnosti zaoberajúcej sa výrobou priemyselných vlákien Ján Kučeravý, s Chemesom uzavreli dohodu o dodávkach energetických médií na obdobie od soboty 23. mája do konca roka 2021.

Vyjednávacia pozícia Nexisu nebola jednoduchá, nakoľko stroje nečinne stáli a 400 ľudí bolo doma. Dohodu však vnímame pozitívne v niekoľkých rovinách. Z krátkodobého hľadiska je najdôležitejšie, že naše technologické celky by mali byť v plnej prevádzke už v najbližší pondelok. Od tohto dňa budú môcť začať naši zamestnanci opäť nerušene pracovať,“ skonštatoval výkonný riaditeľ spoločnosti.

Z dlhodobého hľadiska považujeme túto dohodu za pozitívnu hlavne preto, že jej podpisom sa obidve strany zaviazali začať okamžite rokovať o detailoch osamostatnenia sa Nexisu pri výrobe neregulovaných energií, čo je z pohľadu našej spoločnosti kľúčové pre stabilitu celého priemyselného parku do budúcich období,“ dodal Kučeravý.

Kompromisné riešenia

Podľa predsedu predstavenstva Chemes. a.s. Vladimíra Skoupila spoločnosť prijala pri dohode kompromisné riešenia. „Prijali sme ich kvôli 400 ľudom, ktorí pracujú v spoločnosti Nexis. Samozrejme, nemôžeme zabudnúť na to, že v parku pracuje aj ďalších 1 400 ľudí,“ uviedol k výsledkom rokovania Skoupil.

Ako uviedol predseda parlamentného výboru pre hospodárske záležitosti Peter Kremský, ktorý pôsobil v pozícii mediátora, uzavretá zmluva obsahuje dohody o cenách, objemoch, termínoch a spôsobe fungovania oboch spoločností.

Verím, že táto dohoda neznamená len ukončenie rokovaní a spustenie produkcie. Otvára aj priestor pre rokovania o dlhodobej spolupráci firiem, ku ktorej obe vyjadrili dobrú vôľu a zaviazali sa k nej,“ skonštatoval Kremský a dodal, že súčasťou je aj dohoda o urovnaní sporov. „Nebudem ale zachádzať do detailov, keďže je to predmetom obchodného tajomstva,“ tvrdí.

Straty neriešili

Dohoda o urovnaní sporov sa však podľa Kučeravého netýka straty, ktoré vznikli odstavením dodávok energií. Tie si firma predbežne vyčíslila na 1,5 milióna eur.

Tým sa budeme zaoberať v budúcich obdobiach a plánujeme to zaradiť na program, keď budeme hovoriť o osamostatňovaní sa od dodávok energií. Protistrana to akceptovala,“ uviedol Kučeravý.

Tak ako spoločnosť Nexis si bude niečo uplatňovať, bude si niečo uplatňovať aj spoločnosť Chemes,“ dodal Skoupil bez uvedenia konkrétnej sumy, ktorú si chce Chemes nárokovať.

Podpredsedníčka vlády

Rokovaní s oboma spoločnosťami sa v piatok v Humennom zúčastnila aj podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu Veronika Remišová.

Spor medzi firmami v priemyselnom parku v Humennom sa ťahá celé roky, dnešná dohoda vytvára priestor na nájdenie trvalého riešenia. Verím, že sa všetci zúčastnení budú správať zodpovedne a práca pre ľudí v regióne nebude viac ohrozovaná zbytočnými spormi,“ uviedla na sociálnej sieti vicepremiérka.

Zároveň podotkla, že ministerka spravodlivosti Mária Kolíková pripravuje zmeny zákonov tak, aby štát vedel lepšie reagovať na situácie, keď nejaká firma nerešpektuje súdne rozhodnutia. „V Humennom nové zákony, dúfam, nevyužijeme, ale potrebujeme mať nástroje, aby sme mohli presadzovať dodržiavanie pravidiel a zabezpečiť spravodlivosť,“ dodala Remišová.

Odstávka energii

Spoločnosť Chemes, vlastniaca priemyselný park v Humennom, odstavila výrobcu priemyselných vlákien od dodávok energií prvýkrát v piatok 17. apríla s odôvodnením, že firma riadne neplatí za dodané energie a média. Nexis Fibers toto tvrdenie odmietal s tým, že nemá voči Chemesu žiadne finančné záväzky po lehote splatnosti.

Firma bola odpojená napriek tomu, že Nexis Fibers získala 14. apríla záväzné neodkladné opatrenie súdu, ktorý uložil spoločnosti Chemes povinnosť zabezpečiť nerušenú a priebežnú dodávku energií a médií na základe týždenných zálohových platieb, ktoré Nexis platil.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.