Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Minister hospodárstva SR Richard Sulík počas tlačovej konferencie v rámci rokovania 17. schôdze vlády SR. Bratislava 7. máj 2020.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Úrad vlády SR
11. mája 2020 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Chemes a Nexis Fibers rokovali u primátora, minister Sulík už v úspech ďalších rokovaní neverí

Chemes počas víkendu v súlade s avizovanou hrozbou opätovne odpojil spoločnosť Nexis Fibers od dodávok energií. V reakcii na tento krok minister hospodárstva Richard Sulík uviedol, že prístup spoločnosti Chemes považuje za nekorektný.

Mám pocit, že ďalšie vyjednávania nič neprinesú preto, lebo spoločnosť Chemes nemá skutočný záujem sa dohodnúť, len naťahujú čas,“ konštatoval Sulík. Dodal, že sa bude u ministerky spravodlivosti zaujímať, čo je potrebné urobiť, aby záväzné neodkladné opatrenie súdu, ktorý uložil Chemesu povinnosť zabezpečiť nerušenú a priebežnú dodávku energií a médií na základe týždenných zálohových platieb, ktoré Nexis Fibers uhrádza, bolo aj vykonateľné.

Zároveň sa tiež prikloní k už podanému trestnému oznámeniu na spoločnosť Chemes za vydieranie a u ministra vnútra sa bude zaujímať v akom stave je toto oznámenie. „Toto sú prostriedky právneho štátu, ktoré teraz musíme využiť, aby sme zadosťučinili spravodlivosti,“ zdôraznil na brífingu Sulík.

Vyriešenie je možné

V stanovisku zaslanom agentúre SITA spoločnosť Chemes, a. s. Humenné v reakcii na slová ministra uviedla, že „považuje za poľutovaniahodné, ako sa pán minister Richard Sulík pasuje do pozície policajta, sudcu a v prospech jednej strany komentuje obchodný spor dvoch súkromných firiem. Nechápeme, ako nás môže pán minister viniť z nezáujmu o dohodu so spoločnosťou Nexis. V skutočnosti už týždeň má Nexis na stole návrh dohody, v ktorej naša spoločnosť ustúpila maximálnym možným spôsobom“.

Podľa primátora mesta Humenné Miloša Merička cesta k vyriešeniu sporu existuje. „Chemes, a. s. Humenné má v priebehu dneška predložiť stanovisko k návrhu vysporiadania vzťahov, ktoré im Nexis Fibers zaslal. Firmy deklarovali, že obaja sa navzájom potrebujú, len sa musí vysporiadať miera záväzkov aj niekoľko rokov dozadu. Pre mňa je absolútne kľúčové, aby ostalo zachovaných 400 pracovných miest. Hromadné prepúšťanie by znamenalo v našom meste i regióne katastrofu,“ konštatoval po dnešnom spoločnom rokovaní Meričko.

Voda aj vzduch

Kučeravý ešte cez víkend informoval, že Chemes v noci zo soboty 9. na nedeľu 10. mája najskôr zastavil dodávky demineralizovanej vody. Keďže Nexis z uvedeného média mal vytvorenú zásobu na niekoľko dní, výroba pokračovala. Následne ale odstavili prevádzku aj od šesťbarového vzduchu.

Tým sa naše technologické celky stali neovládateľnými a sme nútení ísť do úplnej odstávky strojov. Väčšina našich zamestnancov zostane v neistote doma,“ uviedol Kučeravý. Ako ďalej dodal, od začiatku apríla do opätovného odstavenia energií pritom zaplatil Nexis na zálohách Chemesu o takmer 530-tisíc eur viac oproti cenám požadovaným Chemesom.

Chemes nás aj napriek tomu tento víkend od energii odstavil,“ zdôraznil výkonný riaditeľ. Chemes opätovné odpojenie od energií zdôvodnil tým, že Nexis Fibers odmietol návrh, ktorý vyplynul z minulotýždňového rokovania s ministrom Sulíkom. Nexis toto tvrdenie poprel s tým, že Chemes na spoločnom rokovaní dva zo štyroch navrhnutých bodov rámcovej dohody, ktorú bola spoločnosť pripravená akceptovať, spochybnil.

Odstavil ich

Spoločnosť Chemes, a. s. Humenné vlastní priemyselný park, v ktorom sídli firma Nexis Fibers. Tá podľa Chemesu riadne neplatí za dodané energie a média, preto ju v piatok 17. apríla odstavil od ich dodávok.

Nexis ale tieto obvinenia odmieta a tvrdí, že nemá voči Chemesu žiadne finančné záväzky po lehote splatnosti a za energie a médiá odobraté v rokoch 2019 a 2020 zaplatil naopak o milión eur viac, ako odobral. Firma musela po odstavení od energií dočasne prerušiť výrobu, hoci spoločnosť získala ešte 14. apríla záväzné neodkladné opatrenie súdu, ktorý uložil spoločnosti Chemes povinnosť zabezpečiť nerušenú a priebežnú dodávku energií a médií na základe týždenných zálohových platieb.

To sa však nestalo a zamestnanci Nexis Fibers zostali od pondelka 20. apríla doma, pričom poberali 60 percent platu. Spoločnosť v dôsledku týchto udalostí ohlásila 27. apríla hromadné prepúšťanie, ktoré by sa malo týkať všetkých takmer 400 zamestnancov.

Po rokovaniach s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom Chemes 30. apríla dočasne obnovil dodávky energií pre Nexis. Pôvodne na dva týždne do 15. mája s tým, že o cene za energie budú spoločnosti ďalej rokovať.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.