Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
solar nemecko
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Wayne National (licencia Creative Commons)
14. júna 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Česko: Rast inštalovaného výkonu fotovoltaiky sa prudko spomalil

Momentálne majú na podporu nárok len malé solárne zdroje do 30 kW. Za prvých päť mesiacov obdržali distribučné spoločnosti viac než 10.000 žiadostí o pripojenie, uviedlo CZEPHO. Kapacita v sieti je však obmedzená a distribútori pripojujú len v niektorých krajoch.

Podľa CZEPHO tvoria fotovoltaické inštalácie na strechách rodinných domov, firiem, výrobných závodov, či supermarketov 88 % všetkých solárnych elektrární v Česku. Veľkých zdrojov s výkonom niekoľko megawattov je menej , ale pokrývajú väčšinu solárneho výkonu. Solárne elektrárne sa na celkovej českej výrobe elektriny vlani podieľali 2,4 percentami.

„Novým trendom sektora sú drobné inštalácie na strechách rodinných domov a firiem, ale začínajú sa objavovať i fotovoltaiky na bytových domoch. Rastie podiel vlastnej spotreby vyrobenej elektriny vďaka systémom sledujúcim tok prebytkov a vypínaním spotrebičov ako sú čerpadlo bazénu, klimatizácia, vykurovanie bazénu a rovnako postupnému rozširovaniu akumulačných jednotiek,“ uviedla výkonná riaditeľka CZEPHO Zuzana Musilová.

Vo fotovoltaickom sektore v Česku je podľa odhadov CZEPHO momentálne zamestnaných okolo 5.000 ľudí. Významne rastie počet zamestnancov vo firmách, ktoré sa zaoberajú inštaláciami na rodinné domy. Medzi najväčších zamestnávateľov patrí Schott Solar, Fronius, Solartec, Fitcraft, Kyocera Solar, či Lintech.

Podľa fotovoltaickej asociácie existuje potenciál pre pripojenie 55 až 110 MW malých solárnych zdrojov ročne. Kvôli obmedzenej kapacite v sieti ale distribútori posudzujú každú žiadosť o pripojenie jednotlivo a na všetkých záujemcov sa nedostane.  Fotovoltaici sa momentálne spoliehajú na to, že vďaka novému zákonu o podporovaných zdrojoch energie bude uvoľnená nová kapacita 600 MW pre obnoviteľné zdroje.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.