Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Uhlie
Foto: ilustračné, Gettyimages
30. júna 2022 Ostatné od Energia.skSITA

Česko predĺži ťažbu čierneho uhlia aspoň do konca budúceho roka

Český minister financií Zbyněk Stanjura vo štvrtok uviedol, že štátna spoločnosť OKD predĺži svoje ťažobné aktivity aspoň do konca budúceho roka. Urobia pritom aj analýzu možného pokračovania ťažby do roku 2025. Česko pôvodne plánovalo zastaviť ťažbu v tomto roku, ale „dopyt po čiernom uhlí je enormný“, povedal Stanjura.

Niektoré krajiny Európskej únie sa vracajú k uhliu ako k náhrade za výpadok dodávok ruského zemného plynu. Rusko obmedzilo toky plynu do takých krajín EÚ, ako sú Nemecko, Taliansko a Rakúsko. Už skôr zastavilo dodávky plynu do Francúzska, Poľska, Bulharska a iných štátov.

Výkonný riaditeľ spoločnosti OKD Roman Sikora uviedol, že firma plánuje v roku 2023 vyťažiť 1,3 milióna ton čierneho uhlia. Použijú ho najmä na výrobu elektriny a vykurovanie domácností. Uhoľné elektrárne sa na produkcii elektriny v Českej republike podieľajú takmer 50 percentami.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.