Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynový horák SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
horák - ilustračná snímka Foto: SITA/Nina Bednáriková
2. mája 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Česi si od leta zaplatia za zemný plyn viac

V susednej Českej republike zdražie od leta mnohým odberateľom zemný plyn. Po RWE Transgas zdražuje i spoločnosť E.ON. Ohlásila zvýšenie komoditnej ceny pre domácnosti a maloodber od júna 2011 – v priemere o 11,9 percent. Na integrovanej cene (teda cene vrátane distribučných poplatkov) sa nárast prejaví približne 7 percentami. Drahší bude i plyn od Bohemia Energy. Pražská plynárenská a ostatní obchodníci zatiaľ ešte nové ceny, ktoré budú platné od leta, nezverejnili.

E.ON: Ceny plynu na trhoch rastú

Spoločnosť E.ON uviedla, že dôvodom pre zvýšenie ceny je dlhodobý cenový rast komodity na svetových trhoch: „S ohľadom na túto skutočnosť už nebolo možné ďalej udržať ceny v rovnakej výške a energetická spoločnosť E.ON bola po jedenástich mesiacoch prvýkrát donútená zvýšiť ceny zemného plynu svojim zákazníkom,“ uviedol hovorca firmy Vladimír Vácha.

Priemerná domácnosť, ktorá používa zemný plyn na varenie, si tak po novom priplatí ročne o pár stovák českých korún viac. Domácnosť, ktorá zemným plynom o vykuruje, môže počítať s ročným účtom vyšším o 1 – 2 tisíc českých korún (41 – 82 eur).

Skupina E.ON v Českej republike zásobuje zemným plynom 110 tis. zákazníkov v južných Čechách. Naposledy zdražovala vlani v júli, naopak v tomto roku v januári cenu znížila v priemere o 4,7 percenta.

Zdražuje i Bohemia Energy

Od júla budú odoberať drahší zemný plyn aj zákazníci spoločnosti Bohemia Energy. Komoditnú cenu dvíha firma o zhruba 9 percent. Ako dôvod uvádza prudké zdražovanie ropy v ostatných mesiacoch. 

Ostatní zdražujú od júna, Bohemia Energy o mesiac neskôr: „My sme sa rozhodli, že zvýšenie cien plynu, ku ktorému dochádza v dôsledku rastu cien ropy na svetových trhoch, premietneme do našich cien až od júla. Chcem tým našim zákazníkom poďakovať za lojalitu – a samozrejme presvedčiť tak ďalších odberateľov plynu, že zmena dodávateľa sa oplatí,“ vyhlásil konateľ firmy Jiří Pisařík.

Bohemia Energy je najdynamickejším alternatívnym dodávateľom zemného plynu na českom trhu. Komoditou zásobuje 88.323 odberateľov, pričom každý mesiac získava približne 4,5 tis. nových klientov.

Ako prvý ohlásil zdraženie plynu RWE

Od júna zdražuje zemný plyn i najväčší hráč na českom trhu, spoločnosť RWE Transgas. Firma v súčasnosti dodáva zemný plyn približne 2,3 mil. zákazníkom. Pre domácnosti zdvihne komoditné ceny v priemere o 9,5 percent.

Ceny zemného plynu sa na českom trhu menia štandardne na začiatku aktuálneho štvrťroka. RWE a E.ON však zdražujú už od júna, teda o mesiac skôr. Vysvetľujú to cenovým vývojom na komoditných trhoch. Bohemia Energy cenník už zverejnila, ostatní obchodníci tak zatiaľ neučinili. Napríklad Pražská plynárenská oznámila, že ceny na tretí štvrťrok 2011 zverejní až na konci mája.

ČTK, energia

Ilustračné foto: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.