Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Teplo kurenie vyuctovanie
Foto: ilustračné, GettyImages
23. decembra 2022 Teplo a tepelná energia od Energia.skSITA

Ceny tepla do bytových objektov treba fakturovať podľa nariadenia vlády, upozorňuje ÚRSO

Výrobcovia a dodávatelia tepla sú povinní pri fakturácii ceny za dodané teplo do bytových objektov postupovať podľa nariadenia vlády a neuplatňovať voči uvedeným koncovým odberateľom ceny tepla schválené alebo určené od 1. januára 2023 rozhodnutím Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

Úrad o tom informoval v piatok s cieľom ozrejmiť aplikáciu nariadenia vlády o cenách tepla v regulovanej dodávke tepla v systémoch centrálneho zásobovania teplom (CZT).

Limit nárastu ceny

Vláda určila limit nárastu ceny tepla pre koncových odberateľov v bytových objektoch nariadením z 15. decembra vo výške jednozložkovej hodnoty maximálnej ceny tepla naposledy schválenej alebo určenej ÚRSO pre rok 2022 zvýšenej o 15 %.

Zákonom, ktorým sa novelizoval i zákon o regulácii v sieťových odvetviach, bolo ustanovené, že regulovaný subjekt, ktorý vykonáva regulovanú činnosť, teda výrobu, distribúciu alebo dodávku tepla, a ktorému ÚRSO na prvý rok regulačného obdobia začínajúceho 1. januárom 2023 schválil alebo určil cenu cenovým rozhodnutím, môže uplatniť schválenú alebo určenú cenu najviac do výšky limitu nárastu ceny, ktorý určí vláda nariadením.

Regulované dodávky tepla

Dodávky tepla v systémoch CZT pre ďalšie skupiny odberateľov tepla nie sú predmetom uvedeného nariadenia vlády SR a zostávajú regulované na základe maximálnej ceny tepla stanovenej v rozhodnutí úradu,“ uviedol hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Úrad už dlhodobo upozorňuje, že maximálne regulované ceny tepla v roku 2023 sú ovplyvnené dramatickým nárastom trhových cien palív potrebných na výrobu tepla.

Teplárenské spoločnosti majú zároveň možnosť uplatniť ceny tepla, ktoré sú nižšie ako maximálne regulované, a viaceré spoločnosti aj takto vychádzajú v ústrety svojim odberateľom,“ dodal Igaz.

Dohoda na oboch stranách

ÚRSO súčasne upozorňuje, že výška preddavkových (zálohových) platieb za teplo je výlučne na dohode medzi dodávateľom tepla a odberateľom tepla a nie je v kompetencii ÚRSO do takejto dohody zasahovať.

Z pohľadu úradu by zálohy mali reflektovať predovšetkým skutočne uplatnené cenníky za teplo a očakávané objemy spotreby tepla odberateľov.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.