Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
++
Foto: ilustračné, GettyImages
20. marca 2023 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Ceny elektriny pre domácnosti budú v roku 2024 závisieť od jarných a letných cien elektriny na trhoch

Budúcoročné ceny elektriny pre slovenské domácnosti a zraniteľných odberateľov určí až vývoj cien elektriny na európskych trhoch v jari a v lete. Zaujímať nás budú trhové ceny elektriny v druhom a treťom kvartáli tohto roka.

Z nich totiž potom Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) vypočíta priemernú cenu silovej elektriny (tvorí necelú polovicu z koncovej ceny), ktorú použije pre výpočet koncovej ceny elektriny pre domácnosti a zraniteľných odberateľov v budúcom roku.

Upravujeme stanovenie referenčného obdobia pre elektrinu na druhý a tretí kvartál roka,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Zmena referenčného obdobia

Regulačný úrad ešte v minulom regulačnom období (trvalo od roku 2017 do 2021) vypočítal cenu silovej elektriny, ktorá vstupovala do koncových cien elektriny pre domácnosti a zraniteľných odberateľov (malé podniky), z trhových cien, ktoré sa obchodovali počas prvých dvoch kvartálov v danom roku.

V minulom roku pre energetickú krízu regulačný úrad zmenil toto referenčné obdobie na koniec leta a začiatok jesene.

Chcel tak dosiahnuť nižšiu priemernú cenu silovej elektriny, keďže predpokladal, že v lete sú ceny aj na trhoch pre nižšiu spotrebu o čosi menšie. Predpoklady však nevyšli, a v auguste lámali trhové ceny elektriny rekordy.

Enormné zdražovanie elektriny

Domácnosti od enormného zdražovania elektriny v tomto roku zachránila dohoda vlády so Slovenskými elektrárňami o dodávke silovej elektriny za zastropovanú cenu na úrovni zhruba 61 eur za megawatthodinu.

Malým podnikom vláda zastropovala cenu silovej elektriny na úrovni 199 eur za megawatthodinu. Prekročením tejto sumy sa môžu títo zraniteľní odberatelia uchádzať o štátnu dotáciu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.