Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Miškov podpisuje SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Juraj Miškov Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
30. marca 2011 Ostatné od Energia.skSITA

Cenové návrhy budú opäť v kompetencii predstavenstiev firiem

Cenové návrhy budú opäť schvaľovať už len predstavenstvá firiem. Poslanci Národnej rady SR totiž zrušili zákon o podávaní cenových návrhov obchodných spoločností, na základe ktorého museli cenové návrhy pred podaním na regulačný úrad schváliť na valných zhromaždeniach. Energetické spoločnosti by sa mali vrátiť k tradičnému schvaľovaniu cien energií od mája tohto roka.

Opoziční poslanci za stranu Smer-SD sa ešte snažili v pléne zmierniť zákon, tým že by cenové návrhy museli schvaľovať valné zhromaždenia spoločností, v ktorých je menej ako päť akcionárov. Koaliční poslanci však pozmeňovacie návrhy opozície neschválili.

Zrušenie zákona by malo podľa ministra hospodárstva Juraja Miškova odstrániť podnikateľskú záťaž, náklady obchodných spoločností, a v konečnom dôsledku zlepšiť podnikateľské prostredie. Podľa opozície sa štát pripravil o účasť v dôležitých energetických podnikoch, ktorú stratil pri ich privatizácii.

Regulácia verzus potreby trhu

„Cenová regulácia služieb skladovania (zemného plynu – pozn.) pre svoju administratívnu náročnosť, ktorá spôsobuje predĺženie procesu tvorby ponuky skladovacej kapacity o 3 mesiace, nezodpovedá aktuálnym požiadavkám plynárenského trhu,“ vyhlásil ešte v minulom roku pre energia.sk Martin Hollý, generálny riaditeľ spoločnosti Nafta, a.s., ktorá sa okrem ťažby zaoberá najmä skladovaním uhľovodíkov. 

Problémom cenovej regulácie podľa neho bolo, že prevádzkovateľ zásobníka zemného plynu musel po predložení ponuky od záujemcu o produkt vypracovať „benchmarking“ cien v okolitých krajinách v danom aktuálnom čase, na základe neho vypracovať cenový návrh, nechať si ho schváliť vlastným valným zhromaždením a následne požiadať regulátora ÚRSO o schválenie maximálnej ceny, za ktorú môže skladovací priestor prenajať. Až po pozitívnom stanovisku regulátora sa môže kontrakt uzatvoriť.

Povedali o zmene

Spoločnosti kroky v otázke zrušenia spomínaného zákona vítajú. „Konečne. Tento zákon veľmi sťažoval výrobcom tepla nahlasovanie nových cien tepla regulačnému úradu. Zákon komplikoval celý proces pri schvaľovaní cenových návrhov. Vítame to,“ reagoval šéf Slovenského zväzu výrobcov tepla Miroslav Obšivaný.

„Slovenský plynárenský priemysel víta zámer zrušiť tento zákon. Spoločnosti budú môcť predkladať cenové návrhy bez zbytočných prieťahov a komplikácií,“ uviedol hovorca Slovenského plynárenského priemyslu Ondrej Šebesta.

„Skupina Východoslovenská energetika víta všetky aktivity smerujúce k zjednodušeniu procesu regulácie cien elektriny – respektíve k rozšíreniu princípov liberalizácie vo všetkých trhových segmentoch, kde je to možné,“ doplnil hovorca Východoslovenskej energetiky Boris Peško.

„Západoslovenská energetika víta všetky aktivity smerujúce k zvyšovaniu transparentnosti a odstraňovaniu bariér na trhu,“ skonštatoval Peter Kimijan zo spoločnosti Západoslovenská energetika, a.s.

Zákon zaviedol Fico

Zákon o podávaní cenových návrhov schválila bývalá vláda Roberta Fica koncom roka 2008. Vtedajšia vláda vtedy reagovala na kroky Slovenského plynárenského priemyslu, ktorý opätovne žiadal zvýšenie cien plynu pre domácnosti aj po tom, čo to regulačný úrad odmietol. Zákon schválila vláda, následne parlament a podpísal ho prezident za päť dní.

„Museli sme nájsť nejaký ochranný mechanizmus. Bola to skôr reakcia na neférové podmienky, ktoré sa nastavili pri privatizácii. Čiže nevinte nás, ale spýtajte sa ľudí, ktorí privatizovali energobloky, prečo tam dali 52 %-nú väčšinu,“ uviedol nedávno v rozhovore pre portál energia.sk exminister Ľubomír Jahnátek na adresu nutnosti schvaľovať cenové návrhy valným zhromaždením.

Text: energia, SITA

Ilustračné foto: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.