Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ropne vrty
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ richardmasoner (licencia Creative Commons)
28. júna 2010 Ostatné od Energia.skSITA

Bielorusko sa sporí s Ruskom o plyn

Pondelok – 21.6.2010

Slovensko:

Podľa analýzy Ministerstva životného prostredia sa hydroenergetický potenciál SR využíva na 70,6 %, čo predstavuje 4732 GWh/rok.

Svet:

Ukrajinský premiér Mykola Azarov vylúčil spojenie ruského Gazpromu s ukrajinským Naftogazom. Napriek tomu nevylúčil určitú formu organizovanej spolupráce do budúcnosti.

Francúzska energetická skupina GDF Suez bude súčasťou plynovodu Nord Stream.  Firma sa stala piatym akcionárom projektu a získa  9 % podiel z kapitálu Nord Stream AG. Kontrolný podiel vlastní Gazprom, ďalšími akcionármi sú spoločnosti E-ON, BASF a holandská Gasunii.

Utorok – 22.6.2010

Európska únia:

Elektrárenská spoločnosť ČEZ prispeje v roku 2010 do štátnej pokladnice Českej republiky 19,8 mld. Kč.

Svet:

Predstavitelia ropných spoločností ostro kritizovali krok amerického prezidenta Baracka Obamu, ktorý uvalil 6 mesačné moratórium na hlbinnú ťažbu ropy v Mexickom zálive. Podľa predstaviteľa firmy Chevron Jaya Pryora zákaz ťažby povedie k ohrozeniu energetickej bezpečnosti a obmedzeniu svetových dodávok ropy.

Podľa investorského konzorcia pokračuje výstavba plynovodu Severný prúd (Nord Stream) podľa platného harmonogramu. Za tri mesiace stavebných prác sa podarilo uložiť 200 km potrubia. Konečná dĺžka plynovodu má dosiahnuť 1200 km s výkonom 27,5 mld. kubických metrov paliva. Prvá vetva Severného prúdu bude dokončená v decembri 2011, druhá  o rok neskôr.

Streda – 23.6.2010

Európska únia:

EÚ odsúhlasila Poľsku dotáciu 400 mil. eur pre štátnu energetickú firmu PGNiG. Štátna pomoc slúži na rozšírenie skladovacích kapacít zemného plynu o 60 %, dostane sa tak na úroveň 1,6 mld. kubických metrov.

Chorvátsko-maďarská hranica možno ukrýva nové ložisko zemného plynu, oznámila to chorvátska ropná spoločnosť INA a maďarský MOL. Podľa prvých odhadov dosahuje tok plynu v hĺbkovom ložisku zhruba 370.000 metrov kubických denne, tvrdí spoločnosť INA.

Svet:

Americký súd zrušil rozhodnutie prezidenta Obamu o polročnom zastavení hlbinnej ťažby ropy v Mexickom zálive.

Bielorusko súhlasilo s návrhom Európskej komisie (EK) o spustení mechanizmu včasného varovania. Návrh je reakciou na aktuálny rusko-bieloruský konflikt. Mechanizmus využije sa v prípade, že sa vyskytnú spory ohľadom dodávok zemného plynu.

Štvrtok – 24.6.2010

Slovensko:

Spoločnosť Nafta a.s. zaznamenala zvýšený záujem o využívanie skladovacej kapacity zásobníkov zemného plynu. Kapacitu 2,5 mld. metrov kubických využíva v súčasnosti celkovo 11 subjektov. Podľa generálneho riaditeľa Martina Hollého je to dôsledok liberalizácie trhu s plynom.

Svet:

Podľa analytika spoločnosti Royal Dutch Shell (RDS) vzrastie globálny dopyt po plyne do roku 2020 o jednu štvrtinu.  Dopyt po skvapalnenom plyne sa v porovnaní s rokom 2009 do roku 2020 zdvojnásobí, tvrdí De la Rey Venter z RDS.

Piatok – 25.6.2010

Svet:

Prezident Bieloruska Alexander Lukašenko pohrozil zastavením tranzitu zemného plynu a ropy cez územie krajiny, ktorý smeruje do Európy. Podmienkou je, aby Rusko splatilo svoj dlh do 24 hodín.

Sobota – 26.6.2010

Svet:

Napriek ekologickej katastrofe v Mexickom zálive sa hlbinná ťažba ropy vo svete nezastaví. Dôkazom toho sú plánované projekty nórskej vlády, či brazílskeho ropného koncernu Petrobas. Nórska vláda vyhlásila tendre na 94 prieskumných blokov, niektoré z nich ležia vo veľkej hĺbke so sťaženými podmienkami pre ťažbu. Pološtátny koncern Petrobas plánuje v priebehu štyroch rokov preinvestovať 224 mld. dolárov do prieskumu a ťažby ropných polí.

Plynárenský spor Ruska s Bieloruskom sa skončil. Ruský štátny koncern Gazprom obnovil stanovené dodávky plynu pre Bielorusko potom,  ako bieloruská strana zaplatila svoj dlh.

Nedeľa – 27.6.2010

Európska únia:

Jeden z troch záujemcov o dostavbu českej jadrovej elektrárne Temelín, americká spoločnosť Westinghouse, odhaduje cenu dostavby dvoch reaktorov na 170 mld. Kč. Spoločnosť Areva a Atomstrojexport odmietli zverejniť svoje ponuky.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.