Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Alexej Miller - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Šéf ruského plynárenského koncernu Gazprom Alexej Miller. Foto: (c) SITA / AP Photo
16. februára 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Alexej Miller: Súčasná zima potvrdzuje potrebu plynovodu South Stream

Súčasná mimoriadne chladná zima, ktorá spôsobila v Európe výrazný rast dopytu po ruskom plyne, je ďalším argumentom potvrdzujúcim, že plynovod South Stream sa musí postaviť. Povedal to šéf ruského plynárenského gigantu Gazprom Alexej Miller na zasadnutí, na ktorom účastníci podrobne hodnotili súčasný stav projektu. Osobitná pozornosť bola na zasadnutí venovaná plneniu všetkých nevyhnutných podmienok potrebných na splnenie urýchleného začiatku výstavby plynovodu, ktorý je na pláne v decembri tohto roka, hoci pôvodne sa plánoval až v roku 2013. Na zasadnutí sa tiež schválil dokument obsahujúci detailný popis výstavby.

Plynovod South Stream má dopravovať zemný plyn cez Čierne more do južnej a strednej Európy. Budovať ho ide firma Gazprom s cieľom diverzifikovať prepravné trasy pri exporte zemného plynu. Na výstavbe pozemnej časti plynovodu sa medzivládnymi dohodami zaviazali podieľať Bulharsko, Srbsko, Maďarsko, Grécko, Slovinsko, Chorvátsko a Rakúsko. V septembri 2011 Gazprom podpísal s talianskou energetickou spoločnosťou Eni, francúzskou EDF a nemeckou Wintershall dohodu o založení firmy South Stream Transport AG. Tá bude mať na starosti výstavbu podmorskej časti plynovodu. Podmorská časť plynovodu má byť dlhá 900 km a spoločne ju budú vlastniť a prevádzkovať Gazprom, Eni, EDF a Wintershall. Podiel talianskej Eni v založenej spoločnosti je 20 %, podiely francúzskej EDF a nemeckej Wintershall sú po 15 % a zvyšných 50 % patrí Gazpromu.

Zdroj: © SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.