Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

A. DANKO: Štát by mal mať silnejšiu pozíciu v rozhodnutiach o cenách energií

„Dnes je na Slovensku možné to, že predseda regulačného úradu vydá rozhodnutie, ktoré sa doručuje len tomu, komu toto rozhodnutie môže aj vyhovovať,“ upozornil Danko na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.

Šéf parlamentu vyjadril pohoršenie nad tým, že dve podľa neho vyvolené spoločnosti – Stredoslovenská energetika (SSE) a Slovenský plynárenský priemysel (SPP), ktoré spoluvlastní Energetický a průmyslový holding (EPH), dosiahli rozhodnutie regulačného úradu zlepšujúce ich ekonomickú bilanciu.

Zároveň zdôraznil, že v koalícii nastala absolútna zhoda na tom, že v rámci tzv. autoremedúry dôjde k zrušeniu tohto rozhodnutia a ÚRSO sa vráti k distribučným poplatkom za elektrinu a plyn z minulého roka.

„Koalícia dala jasný odkaz všetkým tým, ktorí si myslia, že si budú zákulisne vybavovať veci spôsobom, ktorý bude v konečnom dôsledku ubližovať občanom tohto štátu, že to na Slovensku tak fungovať nebude,“ uviedol Danko s tým, že ceny energií by sa nemali zvyšovať ad hoc a umelo.

Dodal, že rokoval s ministrami hospodárstva a financií a víta kroky, ktoré budú nasledovať. Teda, že SSE a SPP umožnia stornovať faktúry a dôjde k zreálneniu cien energií. „Všetky rozhodnutia budú opravené tak, aby ľudia nemali väčšiu cenu energií a pokiaľ niekto uhradí faktúru, malo by dôjsť k jej stornu,“ ubezpečil predseda NR SR.

Avizoval, že koaliční poslanci v najbližšom období navrhnú rozšíriť počet účastníkov v správnom konaní. Je podľa neho prirodzené, že keď úrad vydáva rozhodnutie, štát by mal v týchto konaniach figurovať. Diskusia bude aj o moci, ktorou disponuje predseda ÚRSO, aby už k podobným situáciám v budúcnosti nedochádzalo.

Danko pripomenul, že podmienkou účasti SNS v koalícii bol vznik štátneho energetického holdingu. „Toto všetko súvisí aj s obrovským vstupom súkromného kapitálu do oblastí, ktoré by sme si možno mali viac chrániť. Energetika, voda by mali mať oveľa väčšiu ochranu,“ myslí si.

Šéf parlamentu sa chce stretnúť aj s predsedom ÚRSO Jozefom Holjenčíkom, aby mu rozhodnutie o zvýšení cien vysvetlil.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam a videozáznam.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.