Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. októbra 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

ZZES chce ohľadom rastu platov v energetike rokovať

Minulý týždeň Konfederácia odborového zväzu (KOZ) oznámila, že odborári Energeticko-chemického odborového zväzu (ECHOZ) vstúpili do štrajkovej pohotovosti z dôvodu, že nedošlo k dohode ohľadom rastu miest na budúci rok. Oznámenie ale zúčastnené strany prekvapilo.

Už v piatok Základná organizácia ECHOZ pri Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústave (SEPS) uviedla, že sa k štrajkovej pohotovosti nepripája.

Taktiež Zväz zamestnávateľov energetiky Slovenska (ZZES) uviedol, že tento krok považuje za „nekorektný,  absolútne neadekvátny a predčasný“.

Generálny sekretár ZZES Vladimír Tonka vysvetlil, že proces kolektívneho vyjednávania podmienok dodatku č.1 pre rok 2018 ku Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa (KZVS) na roky 2017-2019 ešte nebol ukončený a v súčasnosti je vo fáze výberu sprostredkovateľa, ktorý by mal byť prijateľný pre pre ECHOZ aj pre ZZES.

„KZVS medzi ZZES s ECHOZ na roky 2017-2019 je záväzná pre 11 spoločností združených v ZZES, pričom jednotlivé spoločnosti sú v značne rozdielnej ekonomickej kondícii. Vzhľadom na skutočnosť, že medzi týmito členmi ZZES sú aj spoločnosti, ktoré sú len v minimálnom zisku, nárast tarifných miezd o 5% je pre nich z ekonomického hľadiska neúnosný,“ uviedol Tonka.

Dodal, že k rastu miest treba pristupovať individuálne v závislosti od ekonomických možností jednotlivých firiem. „Preto sme pre rok 2018 navrhli dojednať pre KZVS rast tarifných miezd na úrovni inflácie, ktorá bude potvrdená Štatistickým úradom Slovenskej republiky za rok 2017, maximálne však 1,5%,“ uviedol Tonka.

Priestor na vyjednanie vyšších smerných rastov tarifných miezd a ďalších benefitov je podľa neho pri vyjednávaniach o podmienkach Podnikových kolektívnych zmlúv (PKZ) v jednotlivých spoločnostiach. Závisieť môžu od dosiahnutých hospodárskych výsledkov, produktivity práce, podnikateľského plánu pre ďalšie obdobie, potrieb spoločnosti a od ďalších faktorov.

ZZES aj napriek vyhláseniu štrajkovej pohotovosti zo strany ECHOZ verí, že v ďalšom procese vyjednávania sprostredkovateľ uzná argumenty zamestnávateľov a bude možné dospieť s vedením ECHOZ k zhode a rámcové podmienky budú základom pre vyjednávanie o dodatkoch k podnikovným kolektívnym zmluvám.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.