Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. mája 2016 Jadrová energia od Energia.skSITA

Zvýši sa konečný účet za dostavbu Mochoviec?

Rozpočet dostavby mochoveckých blokov by sa mohol vyšplhať až na 5,1 mld. eur. Tvrdí to dnešné vydanie Hospodárskych novín, podľa ktorého sú dôvodom rastu nákladov bezpečnostné opatrenia. „Naším prvoradým záujmom v priebehu tohto projektu bola vždy bezpečnosť a najvyššia kvalita prác. Nebudeme robiť kompromisy v oblasti bezpečnosti z dôvodov akýchkoľvek úprav rozpočtu alebo harmonogramu,“ reagovala pre denník hovorkyňa Janka Burdová.

„Potvrdzujeme, že tím expertov, ktorí boli menovaní oboma akcionármi, práve pracuje na hodnotení projektových rizík. Výsledky zverejníme po dokončení  tejto analýzy,“ dodala Burdová.

Časté zmeny rozpočtu

Pôvodne projektované náklady projektu EMO34 sa odhadovali na 1,3 miliardy eur. V roku 2008 došlo k prvému navýšeniu na 2,7 miliardy, následne bol oficiálny rozpočet upravený na 3,8 miliardy eur. V novembri 2014 sa akcionári Slovenských elektrární dohodli na navýšení rozpočtu dostavby o 830 miliónov eur. Konečný účet projektu sa tak mal ustáliť na 4,63 mld. eur.

Minister hospodárstva Peter Žiga sa zatiaľ k možnej zmene rozpočtu nevyjadril. Predstavitelia bývalej vlády Roberta Fica kritizovali posúvanie termínov a predražovanie projektu. Štát ako menšinový akcionár elektrární podmienil posledné odblokovanie financií väčšími právomocami pri dostavbe. Efektivita stavebných prác bola častou výčitkou vlády voči talianskemu Enelu.

Spustenie na budúci rok

Podľa posledných dát sa dokončenosť tretieho bloku pohybuje na úrovni 92 %. Stav dokončenia štvrtého bloku dosahuje podľa Slovenských elektrární 74 %. Riadenie dostavby mochoveckých blokoch prevzal od apríla John Clarke.

Inštalovaný výkon každého z nových blokov Mochoviec bude 471 MW. Očakáva sa, že v budúcnosti pokryjú asi 13 % spotreby elektriny na Slovensku. Tretí blok by mal byť prifázovaný k sieti počas roku 2017, štvrtý o rok neskôr.

Mochovce sa dostali aj do programového vyhlásenia vlády. Nový kabinet sa zaviazal, že bude vytvárať podmienky pre dostavbu tretieho a štvrtého bloku.

Do Slovenských elektrární momentálne vstupuje tretí akcionár Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorý má postupne prebrať 66 % akcií Enelu. Tento predaj však dosiaľ neschválila Európska komisia.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.