Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Solarne panely veterne elektrarne turbiny obnovitelne zdroje energie zelena energia
Foto: ilustračné, GettyImages
9. mája 2024 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Zvýšenie poplatku za G-komponent je podľa zelených výrobcov elektriny v rozpore s programovým vyhlásením vlády

Zvýšenie poplatku za prístup do distribučnej sústavy o 233 % je v rozpore s programovým vyhlásením vlády o podpore obnoviteľných zdrojov energie (OZE).

V otvorenom liste predsedovi Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozefovi Holienčíkovi to uvádza Asociácia na podporu obnoviteľných zdrojov energie (APOZE). Kritikou sa tak pridáva k Slovenskej asociácii fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI).

Navrhované zvýšenie poplatku

APOZE pripomína, že vláda vo svojom programovom vyhlásení deklarovala podporu OZE v čase energetickej krízy a zvyšovania poplatkov a dani ťažko skúšanými samosprávami.

Viaceré samosprávy a podnikateľské subjekty sa tak podľa nej v snahe znížiť náklady za energie rozhodli pre inštaláciu fotovoltických zariadení – lokálnych zdrojov s výrobou elektriny výlučne pre vlastnú spotrebu.

S poľutovaním sme preto prijali navrhované zvýšenie poplatku za prístup do distribučnej sústavy tzv. G-komponet o 233 %, z 15 % hodnoty maximálnej rezervovanej kapacity na 50 %, je to zjavne v rozpore s programovým vyhlásením vlády o podpore OZE, čo v konečnom dôsledku predstavuje likvidáciu OZE na Slovensku a ďalšie zaťaženie samospráv a podnikateľského prostredia,“ píše asociácia v otvorenom liste.

Kontraproduktívny krok

Tento krok ÚRSO považuje za kontraproduktívny obzvlášť preto, lebo regulačný úrad v čase bývalej vlády v roku 2021 znížil platbu za prístup do distribučnej sústavy pre výrobcov elektriny o polovicu.

Platba za prístup do distribučnej sústavy od roku 2014 pritom vyvolala obrovské množstvo súdnych sporov medzi prevádzkovateľmi regionálnych distribučných sústav a výrobcami elektriny z obnoviteľných zdrojov.

Návrh ÚRSO preto asociácia považuje za nesprávny s negatívnym politickým dopadom pre Slovenskú republiku. Poukazuje aj na rozhodnutie ÚRSO, ktoré od roku 2017 neprimerane niekoľkonásobne zvýšilo ceny fixnej zložky poplatkov za distribúciu elektriny. Zároveň má vážne obavy, že ÚRSO neháji záujmy samospráv, podnikateľského sektoru a slovenských občanov, ale ekonomické záujmy distribučných spoločností.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.