Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. januára 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Zvýšenie ceny tepla na rok 2011 sa môže pohybovať od 2 % do 10 %

„U výrobcov tepla, ktorí ako primárne palivo využívajú zemný plyn, sa variabilná zložka ceny tepla s DPH na rok 2011 zvýši v priemere o 8,6 %. Fixná zložka ceny tepla s DPH oproti roku 2010 v priemere vzrastie o 1,3 %,“ uviedol Obšivaný.

V celkovej cene tepla to podľa neho predstavuje v porovnaní s minulým rokom zvýšenie približne o 6 %. V tomto náraste je premietnuté zvýšenie ceny zemného plynu, zrušenie oslobodenia od spotrebnej dane zo zemného plynu na výrobu tepla určeného pre domácnosti a zvýšenie sadzby DPH z 19 % na 20 %.

„Cenu zemného plynu ovplyvniť nemôžeme, podobne ani výšku DPH či spotrebnej dane. Napriek tomu odberateľ môže aj pri zvýšenej cene tepla dosiahnuť pokles celkových nákladov na teplo. Kompletnou revitalizáciou domu možno dosiahnuť až 50-% zníženie týchto nákladov,“ konštatoval.

Pripomenul, že cenu tepla tvoria dve zložky. Je to variabilná zložka, ktorá zahŕňa všetky náklady na energie, napríklad na zemný plyn, elektrickú energiu a technologickú vodu. Fixnú zložku tvoria režijné náklady dodávateľa tepla a investície. Variabilná zložka tvorí približne 70 % a fixná asi 30 % ceny tepla.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.