Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrická sieť - stĺpy
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Argonne National Laboratory (licencia Creative Commons)
1. októbra 2010 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

ZSE žiada ÚRSO o zvýšenie ceny za distribúciu elektriny

Distribútor elektriny v regióne západného Slovenska, spoločnosť ZSE Distribúcia, chce od budúceho roka zvýšiť cenu za distribúciu. Firma v tomto duchu podala žiadosť na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

Regulátor vo veci rozhodne do 30 dní, teda do konca októbra. Súčasný návrh na zmenu taríf ešte nezahŕňa plánovaný odvod do Národného jadrového fondu, z ktorého by sa malo financovať vyraďovanie jadrových zariadení a likvidácia vyhoretého paliva.

Nová cena za distribúciu, v prípade schválenia ÚRSO, bude od 1. januára 2011 platiť pre všetkých odberateľov pripojených k sieti ZSE Distribúcia, teda bez ohľadu na výber konkrétneho dodávateľa elektriny.

Distribúcia na západe SR by mohla zdražieť o 5 – 7 %

„Na území západného Slovenska by objem vyprodukovanej elektriny prihlásený výrobcami, ktorý je ZSE Distribúcia povinná vykúpiť, mohol znamenať približne 5 až 7-% nárast ceny za distribúciu elektriny,“ uviedol hovorca spoločnosti Západoslovenská energetika Ján Orlovský.

Na cenu tlačia najmä OZE

Vyššie ceny v porovnaní s rokom 2010 spôsobujú záväzky Slovenska v oblasti podpory využívania elektriny z OZE. Tieto zdroje kladú vyššie nároky na distribúciu a stabilitu prenosovej siete. Zvýšenie ceny za distribúciu o 5 – 7 percent by malo podľa vyjadrení ZSE Distribúcia zohľadňovať len túto položku v tvorbe ceny.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.