Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. februára 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

ZSE: Pozor na nekalé praktiky podomových predajcov elektriny

Skupiny obyvateľov sú čoraz častejšie napádané ofenzívou obchodných zástupcov, ktorí v snahe o uzatvorenie novej zmluvy na odber elektriny používajú praktiky vedúce až k obavám o finančnú a osobnú bezpečnosť.

Na takéto nekalé podnikateľské praktiky už upozornili aj viaceré denníky a televízie vo svojich spravodajských reláciách. S negatívnymi ohlasmi od občanov a klientov sa pravidelne stretáva aj najväčší dodávateľ elektriny na Slovensku ZSE a podnety občanov dostal aj Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Osobné, písomné, ale predovšetkým telefonické nahrávky zákazníkov ZSE potvrdzujú, že zákazníci sú pravidelne konfrontovaní pochybnými a nezákonnými praktikami podomových predajcov elektriny, na čo v konečnom dôsledku doplácajú. Bežnou, no nezákonnou praxou týchto ľudí  pracujúcich pre niektorých alternatívnych dodávateľov elektriny je zavádzanie klientov, že zastupujú novú nástupnícku firmu po ZSE, pretože pôvodná ZSE už služby neposkytuje (!) a majú dokonca povolenie na uzatvorenie novej zmluvy.

ZSE a ÚRSO preto upozorňujú spotrebiteľov, že žiadny obchodný zástupca alternatívnych dodávateľov, ktorý domácnostiam alebo podnikateľom ponúka zmenu dodávateľa, nekoná v mene úradu ani v mene ZSE.

ZSE sa dištancujú od pochybných praktík neférových predajcov a odporúča zákazníkom – odberateľom elektriny, aby si v súvislosti s návrhom na zmenu dodávateľa elektriny podrobne preštudovali obchodné podmienky zmluvy na dodávku elektriny a zamerali sa aj na odkazy pod čiarou a formulácie písané drobným písmom. Okrem toho je dôležité preveriť, či dodávateľ nemá v zmluve zohľadnené aj iné poplatky za uzatvorenie, resp. vypovedanie zmluvy a dôkladne si preštudovať vypovedacie podmienky zmluvy. Podomoví predajcovia totiž skryté poplatky a sankčné pokuty zámerne zatajujú. V prípade pochybností sa klienti môžu obrátiť na Zákaznícku linku ZSE 0850 111 555.

Najčastejšie praktiky podomových predajcov:

  • prezentujú sa ako nástupnícke firmy tradičných dodávateľov a ponúkajú „zľavu na elektrinu“ (v zásade vo výške do 15%)
  • zatajujú ďalšie poplatky a sankcie
  • neuvádzajú fakt, že z celkovej sumy za spotrebu elektriny sa možná zľava týka iba dodávky samotnej komodity, ktorá tvorí približne polovicu celkovej ceny. To znamená, že ak priemerná domácnosť platí okolo 360 eur ročne za elektrinu, zľava sa týka len sumy cca 180 eur a pri 10% je to teda úspora asi 18 eur/rok, čo je suma, ktorá sa dá usporiť aj zefektívnením spotreby (rady ako na to sú na www.setri.sk).

Zdroj: Západoslovenská energetika, a.s.

Západoslovenská energetika, a.s., (ďalej len ZSE) je vedúcou elektroenergetickou spoločnosťou na Slovensku. V roku 2002 sa stala súčasťou nemeckej energetickej skupiny E.ON. Dňom 1. júla 2007 sa zo ZSE vyčlenili do samostatných dcérskych spoločností služby prevádzky distribučnej sústavy ako aj obchod a predaj elektrickej energie.  ZSE Energia, a.s., a ZSE Distribúcia, a.s., sú 100 % dcérske spoločnosti ZSE.   ZSE naďalej poskytuje zákaznícke služby vrátane fakturácie všetkým svojim zákazníkom – domácnostiam,  podnikateľským subjektom a strategickým podnikom slovenského hospodárstva. ZSE pôsobí na slovenskom trhu od roku 1922.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.