Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. januára 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

ZSE podporuje podnikateľské nápady šetriace prírodu a energiu

Eco phones, SolarInoa, Analyzátor spotreby energie. Pod týmito názvami sa skrývajú úspešné nápady šetriace prírodu a energiu, ktoré sa zrodili v hlavách stredoškolákov v uplynulých rokoch. Teraz sa snažia presadiť v reálnom podnikateľskom prostredí, kde hľadajú možnosti, ako nájsť cestu k prvým spotrebiteľom- zákazníkom.

ZSE vníma nielen ekologický, ale aj spoločenský prínos projektu Najlepší nápad: „Organizátori ponúkajú študentom, aby sa naučili presne to, čo svet dnes potrebuje najviac – zreálniť pomer výkonu a ceny v biznise. Ak majú chuť  rozvíjať svoje tvorivé a inovatívne myslenie spolu s podnikateľským a ekologickým aspektom, dostanú k dispozícii  200 € na konkrétny projekt. Výsledky aj ohlasy na  projekt sú skvelé a verím, že je to prínos aj pre  ich rozhodovanie pri  výbere povolania. Záujem o technické odbory dlhodobo klesá a tak len uvítame, keď si niektorý z laureátov súťaže na nás neskôr spomenie,“ doplnil Ján Orlovský, hovorca Západoslovenskej energetiky.

V rámci tretieho ročníka zástupcovia organizácie BestGuest s podporou ZSE vytvorili virtuálny inkubátor, ktorý pomáha doťahovať podnikateľské nápady do konca. Jeho hlavné atribúty popisuje Juraj Kováč, projektový manažér Najlepšieho nápadu a zakladateľ BestGuest: „Zistili sme, že pre mladých ľudí začínajúcich úplne od nuly má najväčšiu pridanú hodnotu rada a usmernenie od skúsenejšieho podnikateľa. Preto v rámci Najlepšieho nápadu spájame autorov nápadov s mentormi z radov úspešných podnikateľov a zameriavame sa na úspešné otestovanie prototypu.“

V novembri a decembri 2011 sa na 6 stredných školách konal Motivačný seminár, ktorý odštartoval tretí ročník projektu. Zúčastnilo sa na ňom viac ako 800 žiakov. V rámci podujatia sa mali mladí ľudia možnosť inšpirovať príbehmi úspešných podnikateľov a rozvíjať svoje zručnosti v rámci kariérnych workshopov. Peter Krištofovič, zakladateľ Salve Group priblížil svoj recept na úspech v podobne akcie, tvrdej práce a učenia sa od lepších. Alexander Cimbalák, zakladateľ ACE enterprise ukázal ako byť iný, ako zaujať a šokovať. Svoje príbehy, ako rozbehnúť vlastný biznis z nuly, prezentovali aj Michal Matys z Translaty, Marián Ferko z Caulronu či Michal Pokľuda zo Showtackle. Vybraní žiaci sa následne zúčastnili kariérnych workshopov Ako začať s holou riťou a Práca plná energie.

Na Strednej odbornej škole elektrotechnickej na Zochovej ulici v Bratislave zhodnotil jeden z účastníkov podujatie nasledovne: „Možno prvýkrát som celý deň dával pozor na to, čo sa hovorí, odkedy chodím na strednú. Príbeh, ako začať podnikať s laserovým osvetlením bol pre mňa veľmi inšpirujúci.“ V pozitívnom hodnotení pokračuje aj pán Ing. Milan Ferenčík, riaditeľ školy: „Sme veľmi radi, že sme boli zapojení do tohto projektu. Možnosť prepojenia teórie s praxou vždy radi uvítame.“

Motivačný seminár inšpiruje žiakov k tvorbe podnikateľských nápadov, ktoré budú šetriť prírodu a energiu. Počas posledných dvoch rokov sa v rámci projektu Najlepší nápad – Obnoviteľné zdroje energií podporilo viac ako 20 zaujímavých nápadov. Do projektu sa môžu do 1.marca 2012 zapojiť  študenti slovenských stredných škôl.

Bližšie informácie o projekte Najlepší nápad je možné nájsť na www.najlepsinapad.sk a na www.facebook.com/nnoze

Zdroj: ZSE, a.s.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.