Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. januára 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

ZSE a VSE zabezpečia pre SEPS obsluhu elektrických staníc

Spoločnosti Západoslovenská energetika, a.s. (ZSE) a Východoslovenská energetika, a.s (VSE) zabezpečia pre prenosovú sústavu obsluhu elektrických staníc. Západoslovenská energetika zabezpečí obsluhu staníc v Podunajských Biskupiciach a v Leviciach a Východoslovenská energetika v Spišskej Novej Vsi a vo Vôli. Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. (SEPS) vynaloží na obsluhu spomínaných staníc vyše 2,8 mil. eur.

SEPS pridelila spomínaným spoločnostiam zákazky bez vyhlásenia tendra. „Požadované služby môže z technických dôvodov poskytnúť len určitý dodávateľ,“ zdôvodnila svoje kroky prenosová sústava vo vestníku. So Západoslovenskou energetikou podpísala SEPS zmluvu na obsluhu elektrických staníc za 1,6 mil. eur na štyri roky. Východoslovenská energetika utŕži od SEPS za tri roky obsluhy elektrických staníc vyše 1,2 mil. eur.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava vznikla rozdelením spoločnosti Slovenské elektrárne k 21. januáru 2002 na tri samostatné akciové spoločnosti. Spoločnosť vykonáva činnosť prevádzkovateľa prenosovej sústavy a zabezpečuje prenos elektrickej energie prostredníctvom svojich 400 kV a 220 kV vedení na území Slovenska, ako aj dovoz, vývoz, tranzit elektrickej energie a jej presné meranie. Balík 100 % akcií Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy má vo svojom portfóliu Fond národného majetku SR, akcionárske práva k akciám však vykonáva Ministerstvo hospodárstva SR.

Východoslovenská energetika je energetická spoločnosť, ktorá poskytuje komplexné služby spojené s odberom elektriny. Predmetom činnosti VSE je nákup elektriny od výrobcov a jej predaj približne 500 tisíc zákazníkom. Vlastníkom akcií VSE je Fond národného majetku (51 %) a nemecký koncern RWE (49 %).

Západoslovenská energetika, a.s. je vedúcou elektroenergetickou spoločnosťou na Slovensku. V ZSE majoritný 51-percentný podiel drží Fond národného majetku SR, vykonávateľom akcionárskych práv je však Ministerstvo hospodárstva SR. V roku 2002 sa stali západoslovenskí energetici súčasťou nemeckej energetickej skupiny E.ON, ktorá drží v spoločnosti 40-percentný podiel. Zvyšný 9-percentný podiel vlastní Európska banka pre obnovu a rozvoj.

Zdroj: © SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.