Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ZSD: Vo výpočte ZDE týkajúcom sa cien elektriny na rok 2017 sú nezrovnalosti

„Nepoznáme detail výpočtu, ktorý komunikovalo Združenie dodávateľov energií, ale na prvý pohľad sú tam nezrovnalosti s celkovou platbou za elektrinu podľa príslušných cenových rozhodnutí, napríklad celková platba za spotrebu 1000 kWh a podobne,“ podčiarkla Dobošová.

Podľa dnešného vyjadrenia predsedu ZDE Michala Hudeca domácnosti pripojené do sústavy Západoslovenskej distribučnej si priplatia výrazne v prípade, ak používajú elektrinu na vykurovanie. „Vychádzame z predpokladu zatiaľ nezmenenej výšky tarify za prevádzkovanie systému, ktorá taktiež vstupuje do koncovej ceny elektriny,“ poznamenal Hudec.

„Podrobnejšou analýzou rozdielov koncových cien v jednotlivých regiónoch Slovenska zistíme, že cena distribúcie je u jednotlivých distribútorov výrazne rozdielna. Práve cena ZSD vychádza najdrahšie, a to vo výške viac ako 27 eur/megawatthodinu (MWh). Na porovnanie, cena Stredoslovenskej energetiky – Distribúcie začína od 7,7 eura/MWh, cena Východoslovenskej distribučnej 11,1 eura/MWh,“ spresnil predseda ZDE.

Na základe priemerných spotrieb pre kúrenárov, ako aj pre domácnosti s nižšou a priemernou spotrebou je podľa Dobošovej celková platba za elektrinu vrátane DPH podstatne nižšia. V roku 2017 oproti roku 2016 by zaplatil priemerný kúrenár o 2 % menej, priemerná domácnosť s nižšou spotrebou o 10 % menej, priemerná domácnosť s priemernou spotrebou v prípade jednofázového odberu o 7 % menej a v prípade trojfázového odberu o 5 % viac.

Zároveň nárast, ktorý zdôrazňuje ZDE pri spoločnosti Západoslovenská distribučná, sa týka podľa nej len jednej zložky ceny (variabilnej zložky), pričom druhá časť ceny (fixnej zložky / platby za odberné miesto) v prípade domácností klesá. „Každopádne pre zákazníka je podstatná celková platba za elektrinu,“ zdôraznila.

Argumentácia ZDE rovnako podľa Dobošovej neberie do úvahy porovnanie taríf za prístup do distribučnej sústavy a distribúciu elektriny pre podnikateľov pripojených do napäťovej úrovne nízkeho napätia, vysokého a veľmi vysokého napätia. „Tu tiež existujú prirodzené rozdiely medzi jednotlivými distribučnými spoločnosťami, ktoré súvisia nielen s výpočtom určeného cenovou vyhláškou Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ale aj s počtom odberateľov a objemom spotreby po napäťových úrovniach,“ dodala Dobošová.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.