Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
radiator regulácia poúplatky
Foto: ilustračné, GettyImages
25. novembra 2020 Teplo a tepelná energia od Energia.skSITA

Zrušiť „teplárenské nevoľníctvo“ sa zatiaľ nedarí

Podľa informácií agentúry SITA, Ministerstvo hospodárstva SR (MH) už síce vypracovalo teplárenskú novelu, vďaka ktorej by už nemali veľkí teplári mať možnosť zúčastniť sa stavebného konania pri plánovanej výstavbe domovej kotolne, koaličná rada však nateraz novelu neschválila. Proti novele mal byť samotný premiér Igor Matovič.

Informácie agentúry SITA ministerstvo hospodárstva nepotvrdilo, ale ani nevyvrátilo. „Ministerstvo hospodárstva SR je za takú úpravu legislatívy, ktorá by odstránila tzv. teplárenské nevoľníctvo,“ odkázalo tlačové oddelenie ministerstva.

Otvorený list premiérovi

Premiérovi už poslali otvorený list Združenie spoločenstiev bytov na Slovensku, Asociácia vlastníkov bytov a Slovenská asociácia malých a stredných podnikov a živnostníkov. V ňom mu pripomínajú, aby si koalícia splnila svoje sľuby.

Pýtame sa, aká je to vláda, ktorá si nevie splniť to, čo občanom pred voľbami sľúbila. Veď nie je predsa normálne, aby občania boli nevoľníkmi podnikateľov, ktorí nekalo podnikajú na štátnom a obecnom majetku. Prosíme Vás, zariaďte nápravu tejto od roku 2014 trvajúcej nespravodlivosti novelizáciou zákona,“ uviedli v liste spomínané združenia.

Postavenie veľkých teplární

Poslanci za OĽaNO a SaS vtedy ako ešte opoziční poslanci podali návrh na Ústavný súd SR, aby preskúmal ústavnosť zákona o tepelnej energetike po tom, ako sa opakovane nepodarilo v parlamente schváliť novelu tohto zákona.

Členovia zákonodarného orgánu ju odmietli už v prvom čítaní. Cieľom novely bolo „okresať“ postavenie veľkých teplární v stavebnom konaní pri výstavbe domových kotolní.

Predkladatelia navrhovali, aby veľkí výrobcovia tepla nemali právomoc zúčastniť sa na stavebnom konaní a nemohli vydávať záväzné stanovisko k plánovanej výstavbe domovej kotolne. Ústavný súd minulý týždeň na neverejnom zasadnutí pléna rozhodol, že nevyhovie návrhu poslancov z októbra 2018.

Zákon o tepelnej energetike

Opoziční poslanci už v roku 2015 napadli na Ústavnom súde SR zákon o tepelnej energetike. Vtedy súd skúmal návrh skupiny 47 poslancov Národnej rady SR, ktorí tvrdili, že niektoré ustanovenia zákona o tepelnej energetike sú v rozpore s ústavou, lebo obmedzujú vlastnícke práva majiteľov bytov a nútia ich odoberať dodávky tepla od veľkého výrobcu z centrálneho zdroja.

Súčasne im podľa nich kladú ťažko prekonateľné prekážky, ak si chcú zabezpečiť dodávku tepla, napríklad zriadením vlastného zdroja tepla. Ústavný súd im v jeseni 2016 taktiež nevyhovel.

Agentúra SITA oslovila s prosbou o reakciu aj Úrad vlády SR a Slovenský zväz výrobcov tepla.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.