Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zraniteľné domácnosti nezostanú bez regulovaných cien energií, sľubuje regulačný úrad
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
30. januára 2022 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Zraniteľné domácnosti nezostanú bez regulovaných cien energií, sľubuje regulačný úrad

Vnímam pomerne silný konsenzus v tom, aby vznikol nejaký regulovaný produkt alebo produkty dodávky energií, ktorý by naďalej chránil zraniteľných odberateľov. Debatujeme už len skôr o forme a detailoch, ako by mal ten produkt vyzerať,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA predseda ÚRSO Andrej Juris.

Ministerstvo hospodárstva už pripravilo návrh veľkej novely zákona o energetike, ktorá počíta so zrušením regulácie cien energií od roku 2023 pri elektrine, respektíve od roku 2026 pri plyne.

Veľká energetická novela je v súčasnosti v pripomienkovom konaní, už v najbližších týždňoch by o nej mala rokovať vláda a následne parlament. Politická podpora veľkej energetickej novely je nateraz otázna. Predseda regulačného úradu nechcel komentovať to, či politici dereguláciu pri cenách energií podporia.

Nerád by som komentoval možné politické dimenzie tejto témy. Vnímam, že deregulácia ceny dodávky elektriny a plynu je štandardný prvok v Európe. Domácnosť, ktorá nemá záujem chodiť a hľadať najlepšie tarify pre seba, chce mať istotu a chce byť chránená, tak bude mať k dispozícii regulovaný produkt. Odberateľ, ktorý má veľkú spotrebu a má záujem nájsť si najlepšiu ponuku na trhu, tak ten by mal mať možnosť ísť na trh a nájsť si ten najlepší produkt pre seba,“ konštatoval Juris.

Šéf regulačného úradu upozornil, že deregulácia sa týka iba cien za dodávku elektriny alebo plynu. „Regulácia tzv. sieťových poplatkov, ako sú napríklad ceny za prenos, prepravu a distribúciu elektriny a plynu budú naďalej regulované,“ uzavrel Juris.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.