Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zombie - Pixabay
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zombie - Pixabay
26. júna 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Zombie style (regulácia)

Novelizácia regulačných vyhlášok avizovaná na letné mesiace nové vedenie úradu iste nepoteší, ale ak bude vôľa, môže ju razom zhodiť zo stola. To sa však nedá povedať o rozhodnutí, ktoré urobilo ÚRSO pred pár dňami. Západoslovenská distribučná navrhla a ÚRSO schválilo, nový prevádzkový poriadok.

Výpovedná lehota pri výkupe elektriny z OZE a KVET sa predĺži z jedného na rovno 15 mesiacov. Ak bude chcieť výrobca predať elektrinu voľne na trhu, musí podať výpoveď a potom počkať, kým táto šialene dlhá doba uplynie. Nehrá sa však len o samotný výkup, ale aj o prevzatie zodpovednosti za odchýlku. V oboch prípadoch o premenné, ktoré ovplyvňujú náklady systému podpory. Načo teda umožniť trhu, aby sa realizoval, ak prispeje spotrebiteľ. 

Nedávny vývoj trhovej ceny pritom umožnil niečo, o čom sme predchádzajúce roky mohli len snívať. Priniesol trhové signály motivujúce obchodníkov nakupovať od výrobcov za zmluvné ceny. Azda nastal čas uvažovať aj o zrušení výkupu za regulované ceny. Pri vhodnom nastavení systému môžu byť výrobcovia motivovaní získavať časť výnosov z trhu, čo pri malej zmene metodiky môže viesť aj k poklesu doplatku. A s ním aj celkových nákladov systému.

A čo urobí ÚRSO? Schváli nezmysel, ktorý výrobcov núti zotrvávať v zmluvnom vzťahu s jedným výkupcom, ktorým je (čuduj sa svete) sestra distribučnej spoločnosti. Trh „zabije“ skôr ako by mohol priniesť pozitívne výsledky alebo ohroziť komfort zainteresovaných. Nie je tak trocha schizofréniou volať po odňatí bremena financovania podpory a súčasne si vynucovať udržanie portfólia? Nejde nám len o čerešničky na torte?

Požadovať 15-mesačnú výpovednú dobu je aj ďaleko nad rámec zákona o podpore. Systém je konštruovaný na báze ročných zmlúv, v zhode s cenovou reguláciou. Len obchodník-samovrah vie dnes ponúknuť zmluvnú cenu po uplynutí 15 mesiacov. Nebude preto prekvapením, ak protimonopolný úrad alebo komisia budú mať na stole ďalšiu kauzu z prostredia slovenskej energetiky. Ako by ich už v poslednej dobe nebolo dosť.

Preto musím opäť raz súhlasiť s klasikom: „naší slabinou je kádrová práce“ (Miloš Jakeš).  

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.