Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
radiator_3 - Flickr
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/Images_of_Money
2. decembra 2013 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Znížte účet za vykurovanie – pár tipov, ktoré fungujú

Rýchly prehľad

Cieľová skupina Majitelia bytov a rodinných domov.
Čo by ste mali vedieť?
  • Na radiátory namontujete termohlavice, budú udržiavať nastavenú teplotu v miestnosti bez zbytočného prekurovania,
  • Jednotlivé miestnosti treba vykurovať podľa účelu a potreby,
  • V zime vetrajte nárazovo a veľmi intenzívne.
  • Tepelné straty znížite vhodnou izoláciou.
  • Nezabúdajte na pravidelný servis kotlov
Miera úspory
  • Možná úspora tepla pri namontovaní nových moderných okien sa pohybuje v rozmedzí 20 – 25%.
  • Nastavenie správnej teploty v jednotlivých miestnostiach a využívaním termohlavíc je stupeň úspor 15%.
  • Úspora tepla pri zateplení domu sa pohybuje v rozmedzí 20 – 25%.
  • Pri dodržiavaní správnych zásad pri vykurovaní a investície do zateplenia je možné dosiahnuť až 40% úspory.

Máte strach z tohtoročných účtov za vykurovanie a neustále si kladiete otázku, ako znížiť počas zimy náklady na kúrenie? Stačí niekoľko malých a jednoduchých opatrení, ktoré môžu mať v konečnom dôsledku zaujímavý finančný efekt.

Zima je neodmysliteľne spätá s teplotami pod bodom mrazu a neustálym vykurovaním domovov. Z niektorých komínov vychádza dym, inde sa kúri plynom alebo elektrinou. Každý zdroj tepla má svoje výhody aj nevýhody. Isté je jedno – za teplo musíte zaplatiť. Koľko peňazí vás bude stáť vykurovanie nezáleží len na tom, čím kúrime, ale aj na tepelných stratách vášho domu alebo bytu. Ak na zateplenie svojho domu nemáte peniaze, ale napriek tomu by ste radi znížili svoj účet za vykurovanie, skúste niekoľko jednoduchých a osvedčených tipov.

Dodržujte optimálnu teplotu v byte

Stačí ak znížite teplotu v izbe o 1 ° C  a môžete ušetriť až takmer 80 eur za rok. Odporúčaná teplota v detskej izbe a spálni je 20 – 21 ° C , v obývacej izbe 20 – 22 ° C a v kúpeľni medzi 22 – 24 ° C. Ak máte v dome alebo byte izby, ktoré trvalo sú trvalo neobývané, mali by ste v nich skôr temperovať.

Teplota v izbe vplýva aj na elektrické spotrebiče. Napríklad pri zvýšení teploty z 20 ° C na 21° C vzrastie výkon chladničky o 6 % , čo znamená, že si priplatíte nielen za vykurovanie, ale aj za elektrinu. Chladnička alebo mraznička zvyšujú svoj výkon, ak sú v bezprostrednej blízkosti sporáka alebo vykurovacieho telesa.

Pre bezproblémové kúrenie je potrebné udržiavať v dobrej kondícii aj radiátory. Vyskúšajte reflexnú fóliu, ktorú nalepíte na stenu za radiátor. Ide o lacné opatrenie, ktorým mierne zvýšite účinnosť vykurovania.

Utesnite okná a vetrajte krátko, ale intenzívne

Teplo usporia aj správne utesnené okná a dvere. Pokiaľ si v súčasnej dobe nemôžete dovoliť vymeniť staré okná za nové – úsporné, nezúfajte. Aj u starších typoch dverí a okien možno správnou izoláciou zamedziť úniku tepla až o 50 %. Znížiť tepelné straty môžete inštaláciou okenných reflexných fólií, ktoré dostanete takmer v každej predajni pre domácich majstrov za približne 30 eur. Veľkú úlohu v boji proti úniku tepla zohrávajú tiež vonkajšie rolety, žalúzie a markízy, ktoré izolujú priestory, ktorými uniká teplo.

V každej domácnosti sa musí aspoň raz denne vetrať. Aké vetranie je správne? Odborníci radia, aby ste vetrali krátko, ale intenzívne. „Pri takomto vetraní sa vzduch v miestnosti ochladí, ale steny si zachovajú optimálnu teplotu. Pri pomalom vetraní dochádza k opačnému efektu – steny vychladnú a následne je potrebné väčšie množstvo tepla na ich opätovné vyhriatie.

Tip ako ušetriť Náklady (približne) Ročná úspora
Zníženie izbovej teploty o 1 ° C 0 eur 80 eur
Zakúpenie reflexnej okennej fólie 26 eur/kus 60 eur
Správne umiestnenie nábytku 0 eur 15 eur
Kontrola kotla a radiátorov 26 eur 10 eur
Izolácia stien hliníkovou fóliou 3 eurá 8 eur
Výmena zasklenia 45 eur/okno 15 eur
Vonkajší a vnútorný termostat 26 eur (dokopy) 16 eur
Zateplenie strechy 25 eur/m3 350 eur
Výmena kotla 1.500 eur 100 eur

Radiátory by nemali byť blokované nábytkom ani inými predmetmi. Záves alebo záclona môže slúžiť ako dobrá izolácia, ale iba v prípade, že nezakrýva radiátor. Nábytok, dekoračné predmety ale tiež prach môžu zvýšiť spotrebu energie až o 10 % ročne. Preto je potrebné v pravidelných intervaloch výhrevné teleso zbavovať prachu. Nábytok , ktorý môže byť prekážkou v šírení tepla, presuňte na iné miesto. Radiátor by samozrejme nemal v žiadnom prípade slúžiť ako sušič bielizne.

Drobné úpravy kotla, radiátora a okien

Myslite na pravidelnú starostlivosť a kontrolu kotla i radiátorov. Odborníci odporúčajú aspoň raz do roka nastaviť a skontrolovať plynové spotrebiče. Správny chod plynového telesa môže ušetriť ročne 10 eur. Ak nemáte dobre izolované steny, vyskúšajte hliníkové reflexné fólie, ktoré dostanete vo všetkých obchodoch s domácimi potrebami za približne 2 eurá. Tieto fólie utesnia priestor medzi múrmi a radiátormi a hliníkový povrch odráža teplo späť do miestnosti.

V prípade , že máte plastové okná staršie viac ako 15 rokov, drobná investícia sa vám určite vyplatí. Vložte peniaze do výmeny zasklenia. Inštalácia dvojskla s vysokou tepelnou izoláciou trvá iba 30 minút a má hneď niekoľko výhod. Okrem úspory energie prináša aj ochranu proti UV žiareniu a znižuje hladinu zvuku. Ak vaše okná majú celoobvodové kovanie, inštalácia elektronického stráženia polohy kľučky reguluje prietok vykurovacej vody vaším kúrením. Pri otvorení okna sa tak kúrenie úplne zastaví.

Veľkým pomocníkom pri úspore financií je aj vonkajší alebo izbový termostat a ekvitermická regulácia kúrenia. Tá umožňuje regulovať vykurovanie presne podľa vonkajšej teploty. Cez moderný izbový termostat nastavíte teplotu podľa vašich potrieb. To znamená, že ak je váš byt v pravidelnú dennú dobu prázdny, termostat zníži teplotu v izbe na nižšiu hodnotu.

(c) nazeleno.cz, energia.sk

Text publikujeme v zmysle Zmluvy o obsahovej spolupráci

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.