Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. januára 2013 Ostatné od Energia.skTASR

Zníženie režijných nákladov domácností o 10 % chcú dať v Maďarsku do zákona

Predseda pracovnej skupiny Szilárd Németh pre tlačovú agentúru MTI uviedol, že v prípade prijatia zákona by dodávatelia nemali už žiadnu možnosť na to, aby špekulovali s prenesením nákladov na odberateľov. Zákon by totiž poskytovateľov energií zaviazal k tomu, aby nariadené zníženie nákladov presne vykázali každému odberateľovi. Poslanec parlamentu za Fidesz Németh dodal, že zákon chcú presadiť v skrátenom legislatívnom konaní na jarnej schôdzi parlamentu.

Maďarská vláda 6. decembra 2012 nariadila, že od 1. januára 2013 ceny plynu, elektriny a dodávok tepla pre obyvateľstvo musia klesnúť o 10 %. Kabinet v decembri zriadil štvorčlennú komisiu na kontrolu plnenia nariadenia.

Podľa decembrového vyjadrenia hovorcu vlády Andrása Giró-Szásza podniky, ktoré sa zúčastnili na privatizácii v roku 1995 v týchto sektoroch, v uplynulých 17 rokoch dosiahli priemerné zisky 20 %, takže ich investície sa 3,5-násobne vrátili. Ako dodal, v období rokov 2002-2010 cena plynu v Maďarsku vzrástla o vyše 200 %, cena elektriny o 100 % a maďarské rodiny ťažia ireálne vysoké režijné náklady. Priemer režijných nákladov rodín v európskych krajinách je zhruba na úrovni dvoch tretín maďarskej úrovne.

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.