Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
The Nord Stream 1 Baltic Sea pipeline and the transfer station of the OPAL gas pipeline, the Baltic Sea Pipeline Link, lut by the evening sun in Lubmin, Germany, Wednesday, July 20, 2022. Europe is bracing for the possibility that the key Nord Stream 1 pipeline that brings natural gas from Russia to Germany won't reopen as scheduled after routine maintenance
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: AP Photo/Markus Schreiber
26. júla 2022 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Zníženie dodávok plynu zo strany Gazpromu je „politicky motivované“, konštatovala eurokomisárka pre energetiku

V utorok sa tak pred stretnutím s ministrami krajín Európskej únie (EÚ) zodpovednými za energetiku v Bruseli vyjadrila eurokomisárka pre energetiku Kadri Simson. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Nie je na to žiadny technický dôvod. Je to politicky motivovaný krok a my na to musíme byť pripravení. A práve z tohto dôvodu je preventívna redukcia nášho dopytu po plyne rozumnou stratégiou,“ skonštatovala eurokomisárka.

Ruská štátna plynárenská spoločnosť Gazprom v pondelok oznámila, že ďalej zníži dodávky zemného plynu do Európy cez Nord Stream 1 na 20 % jeho kapacity. Zdôvodňuje to opravami zariadenia.

Podľa Simson to „opäť raz zdôraznilo, že musíme byť kedykoľvek pripravení na možné obmedzenia dodávok z Ruska“. „Musíme sa postarať o našu pripravenosť; musíme túto krízu riešiť hneď teraz a spoločne. A tým preventívne znížime náš dopyt,“ pokračovala.

Európska komisia minulý týždeň navrhla, aby členské štáty v období od 1. augusta 2022 do 31. marca 2023 znížili spotrebu plynu o 15 %.

Výkonný orgán EÚ taktiež požiadal o právomoc zaviesť povinné zníženie spotreby plynu v prípade celoeurópskeho varovania, keď bude existovať značné riziko vážneho nedostatku plynu alebo výnimočne vysokého dopytu po plyne, čo by malo za následok výrazné zhoršenie situácie v dodávkach plynu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.