Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. septembra 2017 Efektívnosť v energetike od Energia.skTASR

Zmodernizovaným verejným osvetlením obec Čajkov ročne ušetrí takmer 8000 eur

Wirth je rád, že sa v regióne opäť uskutočnil zelený projekt, ktorý je šetrný k životnému prostrediu. „Samospráva ním dokáže ušetriť nemalé finančné prostriedky, ktoré potom môže investovať do svojho ďalšieho rozvoja. Návratnosť financovania výmeny aktívnych svetelných prvkov je zaručená výlučne z úspor prevádzkovania modernizovaného systému verejného osvetlenia. Vymenili sme 94 kusov starých svietidiel a doplnili sme ďalších 65 kusov pouličných svietidiel a jeden kus reflektora na osvetlenie kostola,“ povedal Wirth.

Okrem samotnej úspory elektrickej energie dôjde aj ku zníženiu emisií CO2 ročne o 24 ton. „Z pôvodného stavu zastaraných svietidiel bola rekonštrukcia naozaj načase,“ dodal konateľ spoločnosti.

V obci mali doteraz nainštalovaných až päť druhov svietidiel, pričom najstaršie pri rekonštrukcii našli ešte z roku 1972. „Obec modernizáciu zaplatila zo svojich úspor, čo znamená z financií, ktoré obec získa z usporenej spotreby elektrickej energie. Náklady na celý projekt boli vo výške 83.616 eur, obec to bude splácať postupne mesačnými splátkami po 694 eur počas 12 rokov. Pred samotnou modernizáciou sme sa boli s poslancami obecného zastupiteľstva inšpirovať do viacerých obcí, kde sa takýto projekt už robil,“ vyjadrila sa starostka obce Eva Uhnáková.

Pôvodným zámerom bola výmena starých svietidiel za nové, teda 98 kusov, no napokon sa poslanci rozhodli, že svietidlo nebude len na každom druhom stĺpe, ale na každom. „Ešte tento rok s novými svietidlami dosiahneme úsporu v približnej výške 1400 eur. Celkovo máme v obci 159 nových lámp,“ ukončila Uhnáková.

UPOZORNENIE: TASR k správe ponúka zvukový záznam a foto.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.